Почела је СТРАСНА СЕДМИЦА, последња пред Васкрс: Православци, ове недеље морате СТРОГО поштовати следећа правила
Хришћани у недељу прослављају најрадоснији хришћански празник
Последња недеља Великог Васкршњег поста зове се страсна или велика недеља и строго се празнује и пости.
Прочитајте и:
- Патријарх Павле постаје светац 15. маја? Сви чекају заседање Светог архијерејског сабора Српске православне цркве
- Велика недеља пред Васкрс: Јуче смо славили Цвети, данас обележавамо дан великих мученика
- Да ли црвени конац заиста штити? Ово носи велики број верника у Србији, а заправо је ВЕЛИКИ ГРЕХ
Назив страсна недеља потиче још из тога што се у источној Србији и Лесковачкој Морави, супружници суздржавају од брачних обавеза, према народном веровању, а такође и због тога што су у овим данима појачане молитве, бдења, као и пост. Име велика недеља настао је, јер је према црквеном веровању, Исус Христ тад чинио велика дела.
Ова недеља је радна, а у њој се врше припреме за Ускрс кад се ништа не ради. Нарочито је занимљиво што се током ње и стока изаже посту.
Страсна недеља се разликује од цветне по томе што не сме да се чује песма нити да се играју кола. Разлог за то је Исусово страдање које ће се десити на Велики петак. У овим данима, се из тог разлога, људи посебно посвећују добрим делима.
Страсни или завалити уторак
Током овог дана пост је веома строг, што значи да се током страсног уторка окуси нешто сасвим мало попут воде или кафе.
Велика среда
У појединим местима у Србији фарбање ускршњих јаја остаља се за овај дан. Оне куће које су у жалости такође фарбају јаја али их боје у црно и називају се калуђери. У Неготинској крајни чупао се биљка буријан за који се веровало да има магијску моћ и да штити од вештица. Ова биљка је поред магијске, нашла примену и у народој медицини.
Велики четвртак
Ово је последњи радни дан у недељи. Тад жене не смеју да шију, стока се добро обезбеђује храном као и што се спроводе обредне радње око стоке са циљем да буде јака и да се множи и даје млеко.
Током великог четвртка људи смеју да се баве само ратарством, а према веровању ако се лубенице посеју на овај дан, бити напредне. На овај дан, жене су одлазиле на реку где су палиле свеће, које су причвршћивале на малим даскама, и пуштале их низ воду. Овај ритуал посвећен је душама мртвих.
Велики петак
Дан кад је страдао Исус Христ назива се још и искупнина, јер је Исус тиме искупио људске грехе.
Велики петак се још назива и "петак страдања", а подразумева најстрожији пост. На овај дан, и данас, фарбамо ускршња јаја, али постоји и низ обичајних радњи.
Један од обичаја, у лесковачкој Морави, је да се сточној храни дода црвено јаје, како би стока напредовала. У неким крајевима, на овај дан, се иде у лов на ракове, док се негде лове зечеви за чију се крв сматра да има делотворну моћ код нероткиња.
У банатским селима био је обичај да се у црквама чува Христов гроб. Углавном су то радили мушкарци који су завршили војску, а смењивали су се све до Ускрса.
Чудо на гробу патријарха Павла: Дечак излечен од РАКА, лекари у НЕВЕРИЦИ
Велика субота
Понегде се и у суботу фарбају јаја. Црвена боја се највише користи при фарбању и осликавању јаја због веровања да су јаја, у тренутку Исусовог васкрснућа, постала црвена.
На велику суботу се меси ускршњак, обредни колач, који се кити босиљком и утиснутим словом. Овај колач је украшаван и јајима од којих се једно, бело, ставља у средину, а њима се, на Ускрс, деца међусобно дарују.