УСКОРО ПОЧИЊЕ МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОРОНЕ У СРБИЈИ: Колико има још времена до повратка у нормалан живот?
Компаније “Фајзер” и "Бајонтек” објавиле су јуче сјајну вест да њихова вакцина има ефикасност од 90 одсто, а одређена доза вакцина управо ових произвођача до краја године требало би да стигне и у Србију
Инфектолог проф. др Жарко Ранковић каже за да је вест о вакцини заиста добра, али да ћемо морати да будемо стрпљиви док не добије дозволу.
ДЕВОЈЧИЦУ (11) УДАРИО АУТОБУС У АЛЕКСИНАЧКОМ СЕЛУ: Животно угрожена, родитељи моле да се јаве даваоци крви
НИКО НИЈЕ ИМУН НА ИНВАЗИЈУ КОРОНЕ: У трећем таласу инфицирано највише људи, а хаос тек следи!
ОТВОРЕНА ХАЛА "ЧАИР" У НИШУ: Ушла у ковид систем и спремна за пријем нових павцијената
- Ово је заиста добра вест. Морамо бити стрпљиви док вакцина не добије дозволу за употребу, а након тога мора да добије и одобрење наше Агенције за лекове. Значи, треба још доста времена - каже он.
Како додаје, вакцина ствара имунитет након друге дозе која се даје након 21 дана од прве.
- То неће довести до брзог прекида епидемије, али ће значајно утицати на њен даљи ток. Вакцина ће значајно олакшати ситуацију у вези смањења броја оболелих - истиче Ранковић.
Србија већ потписала уговор
Добра ствар јесте и то што је наша земља потписала уговор са Фајзером, те смо ми, према најавама, већ обезбедили око 350.000 доза вакцина за март месец. Та количина, према нашој рачуници, довољна је за вакцинисање здравствених радника, припаника војске, полиције, као и за грађане који не спадају у ове групе, али су такође приоритетни.
На недавно одржаној конференцији за новинаре, председник Србије Александар Вучић, појаснио да што се тиче вакцине за корону у свету, тренутно влада трка око регистрације, међутим, наша земља је већ потписала уговор са америчким "Фајзером" одакле и стижу охрабрујуће вести.
- Ми смо већ потписали уговор са "Фајзером", то раде Американци заједно са Немцима, то је немачки "Биотек" и амерички "Фајзер". Ту би минимално требало нека количина да дође до Нове године, а онда до краја марта око 350.000 - рекао је Вучић недавно.
Међутим, он је оценио да је то ипак недовољно, те да се о дозама цепива разговора и са Кинезима и Русима.
- Шта год је могуће да набавимо ми ћемо да купимо за комплетно становништво, али оно што нам је важно јесте да вакцинишемо здравствене раднике, полицију, војску, хроничне болеснике, старије људе а онда и све остале. Нама је свеједно где ћемо да набавимо вакцину, а борићемо се,да наше здравствене службе потврде да је реч о доброј вакцини и ми ћемо да је купимо колико год да кошта и биће бесплатна за све наше грађане - рекао је недавно Вучић.
Расподела првих 350.000 доза
Иако је 350.000 доза недовољно, у марту ће засигурно бити покривени приоритети, то се пре свега односи на здравствене раднике око 120.000, полицију са ватрогасцима, што их укупно чини око 45.000, и запослене у војсци, а према незваничним подацима њих има око 35.000.
Према оквирном прорачуну, остаће око 150.00 доза за хроничне болеснике и старије, који су такође приоритетни.
"Вакцина је једини могући излаз из ове ситуације, ово је сјајна вест"
Да је вакцина апсолутно једини могући излаз из ове ситуације и да су ово сјајне вести, каже и анестезиолог проф. др Радмило Јанковић, директор Клинике за анестезију и интензивну терапију КЦ Ниш, који заједно са својим тимом месецима збрињава најтеже пацијенте.
- Модерна медицина није до сада пронашла нити један ефикасан антивирусни лек. Прелиминарни подаци указују да се ефикасност вакцином створеног имунитета креће и до 90 одсто и да је потпуно безбедна. Обзиром на брзину и распрострањеност ширења вируса и тешке форме болести које у високом проценту доводе до смртног исхода и поред свих предузетих савремених мера лечења и мониторинга, вакцина остаје једина могућа нада за спас човечанства. Када кажем спас човечанства свакако не мислим да ће вирус довести до нестанка човечанства али су девастирајуће последице по здравствене системе, економију и свакодневно функционисање живота више него очигледне и сасвим реалне - истиче професор Јанковић.
Која је процедура и колико се чека
Да би вакцина имала широку намену она мора да поседује употребну дозволу од стране амерчке агенције за храну и лекове ФДА (Фоод анд Друг Administration), за Европу је то ЕМА (Еуропеан Медицинес Agency), у Србији је то наша Агенција за лекове.
Према оцени домаћих стручњака, с обзиром да се ради о хитној набавци процедура неће бити компликована, а Агенција за лекове ће као и до сада дозволити промет само уколико оцени да је у питању добра вакцина.
Када би у Србији могл да крене масовна вакцинација
Упитан када у Србији можемо да очекујемо масовно вакцинисање против короне, уз констатацију да рецимо неке земље, као што је Немачка, то покрећу, шеф београдске канцеларије Светске здраствене организације (СЗО) у Београду, Марјан Ивануша недавно је рекао да треба прво да сачекамо да се на тржишту појави ефикасна вакцина.
- Фаза три испитивања за неке вакицне започета је у јулу 2020. године. Очекујмо да че резултате ове фазе која је обухватила између 30.000 и 60.000 људи бити познати већ крајем новембра. Након што подаци постану доступни, регулаторна тела ће морати да процене сигурност и ефиаксност, и одобре употребу - рекао је он.
Како каже, треба имати на уму да за производњу потребних количина вакцине треба довољно времена.
- С обзиром на овај временски распоред, очејмо да ће масовна вакцинација почети средином 2021. године. Ограничени број вакцина може бити доступан за различе групе почевши од првог квартала 2021. године - каже Ивануша.