ПОДАТАК КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО ЛЕКАРЕ! У Србији чак 45 одсто деце пати од ове болести, педијатар загрмео: То је срамота родитеља
Педијатар др Саша Милићевић истакао је да је гојазност која је болест модерног доба опасна по здравље деце.
Он је рекао да је срамота и немарност родитеља гојазност детета, осим у случају болести и лекова који доводе до добијања телесне тежине.
TRAVELLAND и БЛАЦК FRIDAY ПОПУСТИ: Грчка - Лето 2022.
ПОСЕБНО УПОЗОРЕЊЕ ДР ГРУЈИЧИЋ: Овако можете да откријете први наговештај тумора мозга - важно је приметити на време
"ГДЕ СИ МОЈА ДЕВОЈЧИЦЕ?" Речи Барбариних родитеља кидају душу - о њој и даље нема ни трага ни гласа (ФОТО)
- Гојазност је поремећај, то је болест. Нама је још увек то симпатично. Људи не схватају, зато што је то ствар која није толико акутна. Не даје проблеме моментално, сем што се људи више зноје, теже трче. Болест се лако дијагностикује, али се тешко лечи. Читав тим се укључује. За дете се обично каже: "Нема везе, извући ће се у пубертету". А шта ћемо до тада? Зар треба дете да добије дијабетес, неку кардиоваскуларну болест, или астму? Када дође гојазно дете, размишља се о дози лека. Срамота родитеља је да им дете буде буцкасто, сем у случајевима када је болесно или користи неке лекове који доводе до тога да добије телесну тежину - навео је педијатар др Саша Милићевић.
Са њим се усагласила нутрициониста Верослава Станковић, која је споменула да се гојазна деца налазе у опасности од добијања шећерне болести.
- Гојазност деце је веома опасна. Почевши од дијабетеса типа 2. Ми смо раније причали о дијабетесу типа 2 код старијих особа, а сада се јављају деца која га имају. Дијабетес типа 2 касније може да пређе у инсулин зависни дијабетес, који није генетски предиспониран. Податак који сам скоро чула јесте да у Србији 45 одсто деце има прекомерну тежину - истакла је Станковић.
Она је објаснила шта значи и на који начин се процењује да ли је неко дете гојазно.
- Прекомерна тежина значи да особа има више од 95 одсто у оквиру препоручене масе. За децу постоје табеле у односу на висину и друге параметре на основу којих се одређује да ли је дете гојазно. Дете можемо оценити на основу обима струка. Мали трбушчић треба да нас плаши. То је нешто што је веома опасно - навела је Станковић.
Како је објаснила, препорука је да се деци у најранијим месецима живота уместо слатке даје горка храна направљена од поврћа.
- Мајке најчешће дају слатку храну бебама, од четвртог месеца. Нове америчке препоруке, које Европа присваја јесте да се од шестог месеца живота детета крене са горком граном, броколи и спанаћ...Грицкалице и сокове треба избацити. Сокови су по најновијим стандардима забрањени - рекла је Станковић.
Педијатар Милићевић је навео да је најидеалнија опција да дете има три оброка и две ужине.
- Најидеалније је да дете има три оброка и две ужине. Доручак је јако важан. Људи воде рачуна где сипају бензин, а не шта уносе у себе - сматра Милићевић.