ПОГЛЕД ИЗА КОГ НАСЛУЋУЈЕШ УЖАС: Због њених очију застала нам је кнедла у грлу, Барта Пулхерија била је ГОРА
Публика је потресена сведочанством једног ужасног времена, злочина и судбина које не могу да се забораве.
Тренутак када се у кадру појављују њене ледено плаве очи. Злослутни поглед иза којег наслућујеш ужас који следи. А то је само једна од сцена из филма "Дара из Јасеновца" због којих је гледаоцима прексиноћ застала кнедла у грлу и ледила се крв у жилама. Моменат када се у филму појављује злогласна сестра Барта Пулхерија.
СПИСАК УБИЈЕНЕ И ИЗМУЧЕНЕ ДЕЦЕ У ХРВАТСКИМ ЛОГОРИМА: Пописани су именом и презименом (ВИДЕО)
"ИЗДРЖАО САМ..." Отац главне јунакиње из "Даре" описао шта му је најтеже пало током гледања филма
"ПРОГОВОРИО ЈЕ НА СНИМАЊУ" Огласила се мајка дечака који глуми у "Дари из Јасеновца" - открила непознате детаље
Филм "Дара из Јасеновца" не престаје да се коментарише од када је приказан на РТС-у. Публика је потресена историјском драмом редитеља Предрага Гаге Антонијевића насталом по сценарију Наташе Дракулић. Потресена је сведочанством једног ужасног времена, злочина и судбина које не могу да се забораве.
Филм приказује свакодневни живот у концентрационом логору из угла десетогодишње девојчице Даре Илић, која је ухапшена са старијим братом, мајком и двогодишњим братом Будом на Козари. Њен отац је већ затворен у Јасеновцу и ради као гробар на стратишту Градина, знајући да ће једног дана и сам себи ископати гроб. Убрзо пре доласка у женски и дечји део логора Стара Градишка, Дарина мајка и старији брат су убијени. Након тога, прича се фокусира на Дарину одлучност да одржи обећање које је дала мајци: да се никада неће одвојити од малог брата, чак и када он постаје све слабији и када жене које су бринуле о њему у логору буду убијене или одведене у Немачку на принудни рад.
У филму су многи наши познати глумци имали запажене улоге, а они који су тумачили усташке мучитеље Јасеновца листом су говорили колико им је било тешко да обаве свој посао. Многи су размишљали да улогу одбију.
Једну од таквих тешких улога добила је и Татјана Кецман. Она у филму игра часну сестру Барту Пулхерију, главну управницу дечјег логора у Јастребарском, иначе рођаку усташког доглавника Миле Будака, која је запамћена по бездушном поступању према деци логорашима. Гојко Рончевић, који је као седмогодишњак три месеца био у Јастребарском, испричао је својевремено за Политику да је сестра Барта пре ослобођења логора будаком убила двоје деце.
- Усташки метод убијања деце од 3 до 10 година овако је изгледао. Питали би: "Децо, ко жели да види маму и тату?" Или "Децо, ко хоће чоколаду?" Деца би се јављала: Ја, ја, ја, ја. Онда би их све повели до јаме и ударцем чекића у главу убацивали у њу - испричао је Рончевић.
Свима је, сведочи Зорка Делић, такође једна од преживелих, сестра Барта говорила да су бандитска деца и да их треба побити. Деца су била приморавана да поздрављају усташким покличем "Спремни!", а деца која то не би урадила била су бацана у самицу и премлаћивана. Сестре су их тукле шибама, а онда на отворене ране сипале сирће или слану воду.
По информацијама доступним на интернету наводи се да је сестра Барта после рата емигрирала у Аустрију.
Логор је основан почетком јула 1942. по одлуци усташког поглавника Анте Павелића у циљу "планског одгајања", односно васпитавања у усташком фашистичком духу и био под управом часних сестара Конгрегације св. Винко Паулски. У њега су се смештале бебе од шест месеци па све до деце до до 14 година. Услови у којима су деца боравила били су катастрофални, а многе часне сестре чуварке логора истицале су се у злостављању, драстично су кажњавале децу за сваки преступ. А пре ужасне тортуре деца би у логор стизала изнурена, болесна и готово гола. Ништа иоле прихватљиво није било обезбеђено за њихов смештај, није било чак ни хране за децу. Деца су боловала од најмање једне тешке болести, а многа су имала истовремено и више болести, дизентерију, тифус, скорбут, упалу плућа, дифтерију. Због глади, болести и начина "васпитања" дневно је умирало по неколико дечака и девојчица. Умрла деца сахрањивана су по десетак заједно у месту Јастребарско.
- Часне сестре су преваспитавале децу. Наравно, то преваспитавање било је у усташком духу. Хтеле су у неку руку да створе нове јањичаре. Сирота деца су на капама или реверима носила слово "У", живела под невероватно тешким околностима. Због глади, болести и начина васпитања дневно је умирало по неколико дечака и девојчица - забележио је народни херој Никола Видовић сусрет с малим логорашима приликом ослобађања логора 26. августа 1942.
На Википедији се наводи да је у логору, према подацима Земаљске комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача НР Хрватске, било заточено 3.336 деце. Према истим подацима, у логору је до краја октобра 1942. умрло најмање 449 деце.
Татјану Кецман, која је маестрално одиграла улогу сестре Барте Пулхерије, знате из још једног дела Гаге Антонијевића, из "Убица мог оца". Сигурно се сећате њене реченице "Моје свиње су досад поручкиле неколико таквих као ти".
Татјана је већ са седам година започела глумачку каријеру под редитељском палицом Соје Јовановић у серији "Осма офанзива", а 1990. године уписала је Академију сценских умјетности у Сарајеву у класи проф М. Зупчевића. Након краћег боравка и рада у Скопљу а 1992. године је уписала Факултет драмских уметности у Београду у класи професора Владимира Јевтовића.