ПОГРЕБНИЦИ У СРБИЈИ ИМАЈУ ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА! Број сахрана дуплиран, ради се прековремено: Најгоре је у ова три града
Само у Београду јуче је сахрањено или кремирано више од 80 људи
У Србији је, према последњим подацима, од почетка епидемије, од последица ковида преминуло више од 1.700 људи, половина њих у новембру. Број сахрана је скоро двоструко већи него у истом периоду прошле године, а због велике гужве на неким гробљима преминули се сахрањују и недељом. Само у Београду јуче је сахрањено или кремирано више од 80 људи.
ПРЕМИНУЛА ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ СРПКИЊА! Живела дуже од једног века, а њен син тврди да постоји ГРЕШКА У КРШТЕНИЦИ
ЗРЕЊАНИНЦИ ОДАЈУ ПОЧАСТ ПРЕМИНУЛОМ ПАТРИЈАРХУ: На ветру и великој висини цртају лик Иринеја
Постављена сигнализација на стази патријарха Павла: Једна прича се у Горњој Трепчи преноси генерацијама (ФОТО)
У београдском ЈКП "Погребне услуге" потврдили су да је број сахрана повећан и да је то последица тренутне епидемиолошке ситуације. На неким гробљима, размак између опела је само 15 минута.
- Ради се прековремено, у претходне две недеље на појединим београдским гробљима је било сахрана и недељом. За сада успевамо да реализујемо све неопходне активности са расположивим бројем запослених. Посебно водимо рачуна о здрављу колега који су ангажовани на сахрањивању, транспорту и директној бризи о преминулима - наводе у ЈКП "Погребне услуге".
На београдским гробљима, тврде у информативној служби овог предузећа, поштују се мере и препоруке које доносе надлежни државни, градски и здравствени органи.
- На сахранама су обавезне маске, а у испраћајним капелама је дозвољено истовремено присуство пет особа, укључујући и свештеника - кажу у "Погребним услугама".
Приликом сахрана и испраћаја обавезно је ношење маски и препоручено одстојање.
На нишким гробљима ситуација је другачија, а запослени кажу да не могу да уведу забране јер је то јавна површина. Прошле године у ово време сахрањивано је пет до седам људи дневно, а сада између девет и дванаест.
- Много је већи број људи од дозвољеног. Комунална полиција повремено долази и проверава да ли се поштују мере, али то не раде свакодневно. И у капелама и у црквама је много већи број људи него што је дозвољено. Већина носи маску, али не сви. Ми немамо право да реагујемо - кажу запослени.
Запослени који директно учествују у сахрањивању носе скафандере
Поред Београда Крагујевац је у овом таласу велико жариште епидемије. Број преминулих у новембру је и у овом граду скоро два пута већи него протекле године. На највећем гробљу имали су прошле године у новембру 30 сахрана, а ове 62, а на другом су имали 29 а сад 14.
- Још нисмо почели да сахрањујемо људе недељом. Сахране се обављају у најужем кругу породице, поштујемо све мере. Прилико заказивања породици се скреће пажња да се сахрана мора обавити у најужем кругу породице. Понекад буде мало више од десет људи, али не много. Време за сахране је назначено, а запослени који директно учествују у сахрањивању морају да носе скафандере. На градском гробљу редовно се дезинфикују све просторије, капеле и простор где се обавља опело - каже Марина Арсенијевић, руководилац службе маркетинга ПК "Шумадија".