ПОКОЛЕЊИМА ЗА НЕЗАБОРАВ: Откривен споменик Милунки Савић, чијем је подизању помогла и Компанија „Дунав осигурање“
Милунка Савић, хероина из Првог светског рата и добротвор, светли је симбол српске слободарске традиције, а учешће у изградњи споменика најлепши израз друштвене одговорности „Дунав осигурања“
Премијер Србије Милош Вучевић присуствовао је данас откривању споменика Милунки Савић и том приликом поручио да је, захваљујући тој српској хероини, читав свет могао да разуме колико Срби цене и љубе слободу.
„Престони град Београд, постављањем овог споменика, враћа мали део дуга жртви и херојству Милунке Савић. Њен ратни подвиг служиће будућим поколењима као пример јунаштва, пожртвовања и љубави према слободи, према народу своме. Захваљујући Милунки Савић, читав свет је могао да види снагу родољубља српске нације, да разуме колико Срби цене и љубе слободу“, изјавио је Вучевић.
Откривању споменика присуствовали су и министар културе Никола Селаковић, председница Градске општине Вождовац Ивана Томић Илић, председник Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца Никола Филиповић, представници војске, цркве, бројни грађани и потомци Милунке Савић. Присуствовали су и председница Надзорног одбора „Дунав осигурања“ Татјана Вукић, председница Извршног одбора Компаније Ивана Соковић и члан Извршног одбора Компаније Мило Марковић. Компанија „Дунав осигурање“ помогла је подизању споменика Милунки Савић.
Министар културе Никола Селаковић рекао је да је Милунка Савић у себи сабрала све најбоље вредности нашег народа, племенитост, хуманост, родољубље, храброст и човекољубље.
„Милунка Савић није име и презиме, Милунка Савић је систем вредности, то је систем коме се овај народ напокон враћа. То је систем вредности коме треба да тежимо, то је систем вредности на који треба да се угледамо“, поручио је Селаковић.
Председник Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца Никола Филиповић подсетио је да је Милунка ступила 3. октобра 1912. у Војску Краљевине Србије као прва жена у историји ратовања. Напоменуо је да је Милунка учествовала у ослобођењу Косова и Метохије, Скадра, као и да је ратовала у Бици на Брегалници 1913. године. Филиповић је захвалио председнику Србије Александру Вучићу и премијеру Милошу Вучевић на, како је истакао, изузетно побољшаном статусу бораца, и јачању положаја припадника Војске Србије, а поготово припадница Војске, на шта би, како је додао, сигурно била поносна и Милунка Савић.
Споменик Милунки Савић налази се на углу улица Браће Јерковић и Мештровићеве, на општини Вождовац, у којој је Милунка Савић провела последње године живота. Аутори споменика су Зоран Ивановић и Јелена Атанасковић. Учествовањем у његовој изградњи „Дунав осигурање“ на најлепши начин исказало је свој став према потреби да компаније дају свој допринос у стварању бољег и достајанственијег животног простора заједнице којој припадају.