"ПОЛА ГОДИНЕ КАО ЈЕДАН РАДНИ ДАН": Др Кисић Тепавчевић открива шта јој је најтеже пало у борби са суровим вирусом
- За ових шест месеци вирус корона је многима од нас променио поглед на живот - наглашава др Дарија Кисић Тепавчевић.
Често чујем коментаре да смо досадни јер стално једно те исто понављамо да се носе маске, перу руке и држи физичка дистанца, али те мере заиста спасавају животе, каже епидемиолог проф. др Дарија Кисић Тепавчевић.
ШТА СМО НАУЧИЛИ О КОРОНИ И ШТА НАС ТЕК ЧЕКА: Од Вухана и застрашујучих снимака из Италије до Новог Пазара
"Убеђена сам да се ради о биолошком оружју" Докторка Грујичић открила како је победила корону
Овај српски град је у почетку БИО НАЈВЕЋЕ ЖАРИШТЕ КОРОНЕ: Сада имају само једног хоспитализованог пацијента
Шеснаести март и 16. септембар - шта се променило по питању епидемиолошке ситуације, наше борбе против вируса корона, али и начина на који ту борбу водимо?
- За ових шест месеци вирус корона је многима од нас променио поглед на живот. Све ситуације, догађаји и понашања који су нам се пре подразумевали сада су одједном постали потенцијални фактори ризика за преношење инфекције. Савремени човек, очигледно, тешко прихвата чињеницу да је у XXI веку могуће да једна заразна болест може да заустави свет. А видели смо да може! За ових пар месеци наша сазнања и теорије о овом вирусу су се доста мењали, али оно што је остало непромењено јесте начин на који можемо да спречимо да се заразимо. Често чујем коментаре да смо досадни јер стално једно те исто понављамо да се носе маске, перу руке и држи физичка дистанца, али те мере заиста спасавају животе. Најбољи пример је Кина, чије становништво је управо својом самодисциплином у придржавању ових мера успело да релативно брзо епидемију стави под контролу. Јако охрабрује чињеница да на подручју ове земље већ више од четири месеца није било регистрованог смртног исхода од Covida 19, као и да скоро месец дана нема забележене локалне трансмисије. На тај начин сви можемо победити овај вирус, али у тој борби морамо бити одговорни, дисциплиновани и сложни - рекла је др Кисић.
Последњих пола године може се рећи да су вам се спојили у један бескрајни радни дан, константан притисак на струку траје ево већ шест месеци. Како сте?
- Потпуно сте у праву када сте закључили да сви ови протекли месеци изгледају као један дуги радни дан. Месеци су пролазили, годишња доба су се мењала, а наша размишљања и активности су биле усмерене искључиво ка једном циљу - да станемо на пут вирусу корона. Сваки изгубљен живот као последица инфекције овим вирусом је велики губитак за све нас. Велики број наших суграђана је остао без својих најмилијих. То је оно што нас све погађа и што оставља неизбрисив траг. Здравствени радници, свако у својој области, трудили су се да најбоље што могу раде свој део посла. На жалост целог човечанства, та борба још траје и још увек јој се не види крај. То је нешто што уноси немир и несигурност, али морамо да будемо свесни да је кључ у нашим рукама, у нашој самодисциплини и да у овој борби на тај начин можемо брзо и лако изаћи као победници - одговорила је др Кисић.
Шта вам је најтеже пало у овој епидемији?
- Раздвојеност од најмилијих, недостатак породичних окупљања, одласци у позориште, дружење с пријатељима... све оне ситнице које чине наш живот а које очигледно нисмо знали довољно да ценимо - наводи докторка.
Колико смо научили о вирусу корона, улазимо ли у јесен и зиму припремљени...?
- Научили смо да у борби с овим невидљивим непријатељем морамо бити сложни, одговорни и дисциплиновани. Ове речи сам већ неколико пута поновила, али оне јесу суштина. Без тога никада не можемо бити довољно припремљени и равноправан противник вирусу корона. Због тога изнова и изнова желим да поновим: носите маске, перите руке, држите физичку дистанцу. И опомињите своје најмилије уколико се деси да се не придржавају ових мера. То је најбољи начин да им покажете колико бринете за њих и колико их волите - рекла је Кисић Тепавчевић.