ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС ЈЕДИНА ОПЦИЈА: Огроман економски и психолошки ударац, болнице прелазе на КОВИД систем
После Кризног штаба огласио се Зоран Гојковић
Оно што се данима шушкало данас је још извесније. Кризни штаб је на данашњој седници поновио чврст став да је увођење ванредног стања и полицијско часа, односно потпуно затварање земље на седам до десет дана, једино решење које може да обузда нови талас короне (више о томе можете да прочитате ОВДЕ).
ПРЕСУДНА ОДЛУКА ЗА 48 САТИ: Кризни штаб не одустаје од потпуног затварања на седам до десет дана
ПОТПУНО ЗАТВАРАЊЕ СРБИЈЕ НА СЕДАМ ДАНА НА СТОЛУ: Кризни штаб жели да само ОВЕ продавнице раде у земљи
НАЈНОВИЈИ ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Највише заражених у овим местима у Србији
Члан Кризног штаба Зоран Гојковић истиче да коначна одлука мора бити договор више структура и да је таква ситуација велики удар за Србију - како економски тако и психолошки. Он је навео да смањење рада објеката не би донело велике помаке и да додатно ограничење радног времена за сат или два ништа не значи.
- То не би епидемиолошки ништа могло да донесе. Али, ово је ствар о којој мора више људи на више нивоа да разговара, биће и за и против, али мора се наћи одговор на ситуацију у којој се налазимо - рекао је Гојковић.
Као аргумент за увођење ванредног стања, Гојковић истиче преоптерећеност и умор радника у здравственом систему који, како је навео, раде на ивици издржљивости.
- Морамо успешно да спроведемо вакцинацију јер, ако имамо доста оболелих, не можемо да вакцинишемо људе. Нажалост, ако буде доста заражених, имаћемо проблем - каже Гојковић.
На питање, када би се могло знати да ли ће бити уведен "локдаун", Гојковић каже да је жеља епидемиолога да се максимално спрече сви могући контакти, и да је то могуће урадити полицијским часом и ванредним стањем.
- Ми можемо све да затворимо, али имаћете људе који ће то радити у кућној радиности. Истовремено, ова варијанта је огроман ударац и економски и социјални и прихолошки, када је реч о ванредном стању - истиче Гојковић.
На питање колико се болница вратило у ковид систем, он наводи да је сваким даном све више болесника, и да се њихов удео повећава у болничким капацитетима.
- Батајница још није у пуном капацитету, исто је у Крушевцу - прича он.
Он додаје да ће већ сутра посебна екипа Министарства здравља иде у Врање, како би утврдили зашто овај град има тако велики проблем са короном.
- Ту се нешто не догађа како треба - каже Гојковић.
На питање колико смо далеко да поново дневно имамо по 8.000 заражених, каже "све је до нас".
- Колико поштујемо мере, толико ћемо имати заражених - прича Гојковић.
У Србији је данас дошло до ескалације епидемиолошке ситуације, па је за дан заражено скоро 700 људи више него претходног дана. Од 13.286 тестираних за последња 24 сата позитивних је било 3.469. Нажалост, преминуло је 16 пацијената, а на респираторима је 164 оболелих.