Половина оболелих од рака плућа у Србији НЕ ПОЖИВИ ни годину дана
Међу пацијентима све више жена и младих људи
Карцином плућа је најчешћи узрок оболевања и умирања од свих малигних тумора у свету и у Србији где годишње од те болести умре више од 4.600 људи!
Прочитајте и:
Од карцинома плућа у Србији сваке године оболи 5.500 људи, а код две трећине пацијената болест се открије у одмаклом стадијуму.
- У свету 28 одсто од укупно оболелих од карцинома плућа умре у првој години после дијагностификовања болести, а у Србији на жалост више од половине. Само пет од 100 пацијената живи дуже од пет година - казала је начелник Одељења торакалне онкологије и интерстицијских плућних болести Клиничког центра Србије Драгана Јовановић.
На конференцији о новинама у лечењу Јовановић је истакла да је разлог великог процента смртности у првим годинама после откривања болести то што се оболели касно јаве лекару.
Пушење је, како су упозорили онколози, главни ризик за настанак рака плућа и 80 до 90 одсто пацијената су пушачи. Тип карцинома плућа са АЛК генетском мутацијом имају и непушачи и међу оболелима је пет одсто млађих људи који су непушачи.
У Србији се тај тип карцинома плућа лечи само хемотерапијом чиме се болест држи под контролом само пет месеци. Након тога долази до даље прогресије што је пет пута краће него када би се ти пацијенти лечили савременијом терапијом - АЛК инхиблатором друге генерације!
- Од Фонда за здравствену заштиту зависи када ће оболелима од карцинома плућа бити доступна најсавременија терапија - казала је Јовановић.
Онколог Силвија Новело, један од највећих стручњака за лечење карцинома плућа у Европи, казала је да је међу оболелима од карцинома плућа све више жена и младих људи.
- Увођењем иновативне и циљане терапије за пацијенте који имају одређене мутације значајно је побољшано преживљавање пацијената са карциномом плућа. Исходи петогодишњег преживљавања код пацијената у одмаклом стадијуму болести који имају ЕГФР генетску мутацију су утростучени, а међу пацијентима који имају АЛК карцином више од половине живи четири године од постављања дијагнозе - казала је Новело.
Додала је да је кратак рок од када се примењује имунотерапија у лечењу карцинома плућа да би се дала прецизнија оцена о томе колико је помогла да дуже живе оболели.