ПОЛОВИНА ПАЦИЈЕНАТА СА ЈЕДНОМ ДИЈАГНОЗОМ УМИРЕ ОД КОРОНЕ: Др Вукићевић упозорава - у највећем ризику старији!
Сматра се да су три недеље после ковида пресудне
Око 30 одсто пацијената с тешким можданим ударом умре, а сада, када имају и шлог и корону, смртност је око 50 одсто. Практично сваки други пацијент који има ковид и тежак шлог умре, каже др Марјана Вукићевић, в. д. директора болнице "Свети Сава".
ОСВЕЖЕЊЕ ЗА ЛЕКАРЕ – MOZZART ДОНИРАО ПАКЕТЕ ВОЋА БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ
ДР ГРУЈИЧИЋ ОТКРИЛА ВАЖНУ СТВАР УЖИВО У ЕМИСИЈИ: Постоји само једно објашњење зашто млади УМИРУ ОД КОРОНЕ
"НЕ МОЖЕ СЕ УПОРЕДИТИ СА КАШЉАЊЕМ..." Др Тиодоровић одговара на питање које занима све грађане Србије
- Дефинитивно је клиничка слика тежа код пацијента који имају ковид. Мождани удари су обично тешки, а па и инвалидитет јесте најтежи код њих. То је најчешће везаност за кревет, немогућност самозбрињавања. Обично је у питању одузетост једне половине тела, а врло често и немогућност говора - рекла је др Вукићевић.
Нагласила је да је то, нажалост, неповратан процес.
Почетком новембра део болнице "Свети Сава" ушао је у ковид систем.
- Имамо 68 пацијената, а капацитет нам је 60, додали смо кревете јер су све болнице пуне. Међу пацијентима имамо и оне који имају само ковид и упалу плућа. Три пацијента су интубирана, а седам на неинвазивној вентилацији. Од 6. новембра, када смо отворили ковид одељење, имали смо 230 пријема - рекла је докторка.
Према њеним речима, најмлађи пацијент ма 37 година, али пацијенти су најчешће старости између 60 и 70 година. Најлошија прогноза је за оне преко 80 година, али има и њих који оду кући. Ако имају тежак мождани удар и тешке ковид компликације, ту је преживљавање минимално.
Тридесет седам година је стварно мало да добијете мождани удар.
- Да би се утврдила директна узрочно-последична везе с короном, морате да искључите све друге узроке можданог удара. Поготову за младе, јер ту су и генетика и друге ствари. Још чекамо све резултате за тог пацијента да бисмо искључили и друге узроке - каже Вукићевић.
Шта то, конкретно, корона уради да доведе до шлога?
- Ниједно истраживање у свету још није детаљно одговорило на то питање, али нашим посматрањем и неким искуством по европским болницама дошли смо до тога да се мождани удар може јавити у акутној фази короне и да је последица најчешће поремећеног метаболизма у том тренутку. Висока температура доводи до дехидратације и ако пацијенти имају неке факторе ризика за мождани удар, онда су они у појачаном ризику да до тога и дође - објашњава др Вукићевић.
- Они који имају срчане проблеме, са аритмијом, атријалном фибрилацијом, која иначе поспешује стварање угрушака, односно тромбова. Затим хипертензија - сви наши пацијенти имају повишен притисак. А неретко имају и шећерну болест, има доста пушача. Тако да они већ донекле имају некаква оштећења. Ковид само поспешује све то у смислу настанка можданог удара. Медутим, постоје и постковид стања, односно мождани удари после прележане короне. Управо смо имали пацијенткињу од 62 године, која је у постковод фази имала потпуну запушеност каротидне артерије и артерије у мозгу. Код ње је урађена тромбектомија, извађени су тромбови из крвних судова. И да није препознала знаке и дошла на време, тешко да би остала без озбиљних последица - рекла је она објашњавајући који су фактори ризика.
- Сматра се да су три недеље после ковида пресудне. Али тек ћемо утврдити да ли корона вирус има неког хроничног утицаја на настанак можданог удара - рекла је докторка упитана "колико корона убија с тим одложеним дејством?"
Корона прави тромбове у мозгу?
Др Вукићевић је рекла да чим је кренуло са тромбовима у плућима, претпоставило се да ће правити и у крвним судовима мозга.
Чак и људи који су на кућном лечењу, асимптоматски или с благим симптомима ковида, добијају мождане ударе.
- То су углавном пацијенти који су већ у неком ризику - рекла је она.
Шта оболели од ковида који су код куће треба да раде, па да предупреде и евентуални шлог?
- Надокнада течности је страшно битна. Барем три литра чаја и топлих напитака дневно, што је уместо оних инфузија које добијају пацијенти у болници. Није довољно само да мирно лежите, него да и мало прошетате кроз кућу да бисте спречили тромбове у венама. Посебно ако имате предиспозицију за настанак тромба - објашњава др Вукићевић.
Докторка објашњава да је предиспозиција за ово да је пацијент или неко у породици имао тромбозу у ногама - мама, бака...
- Откад је почела епидемија, опао нам је број лаких можданих удара. Људи се плаше да с лаким симптомима дођу код нас. Али упозоравам их да ти симптоми могу врло брзо да се јаве у много тежем облику и да не избегавају долазак. Ми смо се организовали да се избегне било каква инфекција доласком у болницу - одговорила је на питање "колико трпе људи који нису ковид, а имају симптоме. Има ли више шлогова зато што се људи плаше да оду код лекара како се не би заразили?"
Шта је то што ти људи морају да препознају као знак шлога, па да се одмах јаве у болницу?
- Најлакши и пролазни симптоми који могу да трају 10 минута. Да им 10 минута буде ослабљена рука, да трне нога и рука, да не могу правилно да изговоре неке речи. И то обично само од себе прође, неки попију лек за смирење или аспирин. Међутим, то је само предзнак да мождани удар може да буде много тежи и озбиљнији и да не треба да избегавају да дођу у болницу на преглед - закључила је др Вукићевић.