Помоћ за најмлађе: Више новца за лечење деце у иностранству у 2019. години
Најтеже болести не заобилазе ни најмлађе, тако да има деце која и празнике, па и овај Бадњи дан и Божић морају да проведу у болници
Најтеже болести не заобилазе ни најмлађе, тако да има деце која и празнике, па и овај Бадњи дан и Божић морају да проведу у болници. Када су могућности за лечење у земљи исцрпљене, помоћ добијају у иностранству. На тај начин, за четири и по године, о трошку државе лечено је 1.975 деце, за шта је издвојено 23 милиона евра.
Реците ЗБОГОМ приватности: Нисте параноични, истина је да вас неко ПРАТИ и то СВАКОДНЕВНО!
У 2019. је за лечење у иностранству издвојено 465 милиона динара. Владислав Вукомановић, члан Комисије и Надзорног одбора за упућивање деце на лечење у иностранство о трошку Буџетског фонда, каже да је најважнији документ приликом подношења захтева за лечење деце у иностранству мишљење конзилијума референтне здравствене установе.
Петар Петровић из Бруса има 16 година и вратио се са лечења у Италији. Интервенција је успела и не мора да има трансплантацију јетре. Адис Линича која има 12 година из Новог Пазара победила је леукемију, а шестогодишња Рада Масларевић ишла је на операцију срца у Атину. То су само нека од деце која су лечена у иностранству и која су добила битку за живот.
Владислав Вукомановић из Института за здравствену заштиту мајке и детата "Др Вукан Чупић" каже да је у 2018. години одобрено 55 захтева за упућивање деце на лечење у иностранство и још 76 у откривању метаболичких и генетских болести за дијагностичке процедуре.
- Оно што је охрабрујуће је да постоји тренд повећања одобрених захтева за лечење у иностранству што указује пре свега на бољу информисаност како у оквиру здравственог система, тако и на бољу информисаност грађана, што је неопходан услов да би се достигао већи број лечења болесне деце у иностранству - рекао је Вукомановић.
Истиче да је приликом подношења захтева Буџетском фонду за лечење деце у иностранству неопходно поднети основни документ, а то је мишљење конзилијума референтне здравствене установе на основу чијег предлога се дете упућује на лечење у иностранству.
- Тај основни документ се упућује у Буџетски фонд уз документацију у којој болници се планира лечење, који је датум пријема и колики су трошкови лечења - објашњава Вукомановић.
Како каже, постоји велики ентузијазам код чланова лекарске комисије да се, у периоду од два до три дана од стизања захтева, састану и донесу углавном позитивну оцену. За четири године више од 2.000 деце на лечењу у иностранству. Србија није имала буџетски фонд за лечење деце у иностранству до пре четири и по године године, откад је више од 2.000 деце отишло на лечење у иностранство. Број одлазака деце захваљујући Буџетском фонду се од 2010. године повећао када је 40 деце отишло на лечење у иностранство, док је 2017. године о трошку државе на лечење отишло 614 деце.
- Одређени број здравствених обољења из различитих разлога не могу да се лече у Србији – било да је то недостизање још увек максималног нивоа здравствене заштите, а некада и због тога што су нека обољења много ретка и лечење се врши у одређеним центрима у Европи - напомиње Вукомановић.
БОНУС ВИДЕО: ЛЕКЦИЈА СВИМ ВОЗАЧИМА Мотоциклисти су кренули у луду вожњу, а онда се на путу нашла једна бака