ПОНОС СРБИЈЕ, МАЈСТОРИ ЗАНАТА - НАШИ АМБАСАДОРИ У СВЕТУ! Најбољи у струци, све најпрестижније награде су њихове
Последња у низу која је награђена за своја дела је Наталија Цокић, примаријус на Одељењу за анестезију и интензивну медицину у болници "Грац 2"
Епидемија корона вируса више него икад подсетила је на наше лекаре, научнике и истраживаче у свету које се боре за животе у многим земљама. Многи од њих "покупили" су најпрестижније награде а и без њих сви они, као такви, представљају наше амбасодоре у свету.
ОТЕЖАНО ДИСАЊЕ, АНАФИЛАКТИЧКИ ШОК, ПА ЧАК И СМРТНИ ИСХОД: Како спречити на време алергију на храну код деце?
ВЕНЧАЊА, КОНЦЕРТИ И ФЕСТИВАЛИ - СПИСАК КОЈИ МОРАЈУ ДА ПОШТУЈУ ГРАЂАНИ СРБИЈЕ: Ово су правила организовања догађаја!
НЕМОЈТЕ БИТИ СЕБИЧНИ, ВИ ДРЖИТЕ КЉУЧ ПОБЕДЕ И ПОВРАТКА НОРМАЛНОМ ЖИВОТУ! Зашто млади у Србији неће да се вакцинишу?
Последња у низу која је награђена за своја дела је Наталија Цокић, примаријус на Одељењу за анестезију и интензивну медицину у болници "Грац 2", тренутно највећој ковид болници у том делу Аустрије. Она је проглашена за личност године у аустријској покрајини Штајерској, а ову ласкаву титулу изборила је између 555 познатих личности које су кандидоване у овој покрајини.
Већи значај признању које је добила, даје чињеница да је Наталија добила награду која се обично не додељује.
- Спортисти, певачи, политичари добијају ту награду. Иза мене је градоначелник Граца. Чудна времена и чудне ствари се дешавају - рекла је недавно Цокићева и напоменула да је анестезиолог:
- Бавила сам се не само тиме, летењем хеликоптером Хитне помоћи. Иначе сам била и у Хитној помоћи, свим и свачим сам се бавила, као део посла. Постала сам прошле године начелник анестезије у нашој болници. Онда је то био мој посао. Управо то је био мој посао, пацијенти, организација. Одједном сте на неком месту на коме нисте навикли да будете, јер су се појавиле и новине и телевизија.
Имунолог и доктор молекуларне биологије Славољуб Милошевић, у Немачкој је развио лек, који би могао да спречи ширење короне код тежих пацијената.
Милошевић, иначе, директор технолошког развоја једне немачке биотехнолошке компаније, анализирао је молекуларне механизме инфекције и разлику корона вируса у односу на остале. На основу тога је написао пројекат за прављење лека који би неутрализовао вирус и спречио даље ширење код пацијената са јако израженим симптомима.
Изјавио је да је проналажење терапије и вакцине за актуелну пандемију есенцијално за човечанство у целини. Објаснио је да је по групама анализирао молекуларне механизме инфекције и разлику короне у односу на остале вирусе, како вирус инфицира ћелију, како и на који начин улази у ћелију и на који начин ослобађа вирусну супстанцу унутар ћелије.
- То је један агенс који се назива нуковаг и блокира рецептор вируса унутар пацијента тако да код пацијента који је већ инфициран долази до пада количине вируса што помаже имуном систему да га елиминише. Тај агенс је тренутно у фази тестирања у Немачкој у Ерлегену - додао је Милошевић.
Милошевић је, иначе, добитник најпрестижнијих немачких награда, а по завршетку молекуларне биологије на нашем Универзитету, вратио се у Крушевац и три године био без посла. Данас је потпредседник биотехнолошке компаније "Медигене", а докторирао је код најцењенијих немачких имунолога.
Доктор Владимир Цмиљановић, генерални директор компаније и председник Управног одбора швајцарске компаније Swiss Роцкетс на челу је тима која прави такозвану ракетну вакцину против корона вируса.
Он је за Telegraf.rs испричао да ће се ова вакцина апсолутно издвојити од других, јер је праве по јединственој технологији, и нису журили да буду први већ најбољи. Произвели су, наиме, прави корона вирус синтетичким путем, ослабили га и убацили у ову инјекцију.
- Вакцина РВХ-13 је следећа генерација вакцине против короне - казао је Цмиљановић прошле године у новембру.
Како је сада рекао, почетком 2022. године планирају клиничке студије.
- Вирус ће и даље мутирати и тренутне вакцине неће бити довољне. Верујемо да ће наша вакцина да уништи вирус. Потребно је још времена да је развијемо - каже Цмиљановић.
За разлику од других, ова компанија користи традиционалну методу, коју до сада нико други није могао да користи.
Доктор Мајкл Правица, професор физике на Универзитету у Лас Вегасу открио је да моћним рендгеном може да синтетише материјале нове, па чак и да ствара висококвалитетне вакцине. Оно што је занимљиво јесте то што је ово монументално откриће било потпуно случајно, пренео је портал Serbiantimes.info.
Када је Правица проучавао експлозив, питао се да ли може да притиском на комбинацију материјала изазове испуштање кисеоника. Како би посматрао шта се догађа, користио је снажни рендген апарат за мерење микрона.
- Одједном видимо кокице малих кристала које искачу. О, Боже, ово је хемијска реакција индукована рендгенским зрацима - испричао је Правица.
У том тренутку је схватио да му није потребан катализатор или топлота за покретање хемијске реакције, као што се то традиционално ради у лабораторијама. Све што му је потребно је рендген који покреће реакције. Касније је спровео експеримент покушавајући да рендгенским зрацима ослободи угљен-диоксид из смеше у праху. Производ је био скоро оно што је очекивао. Угљен-диоксид је запео у материјалу налик на стакло, који описује као црвенкасто-смеђу боју пивске боце.
Професор Мајкл Михајло Правица рођен је у Чикагу, Американац је српског порекла и течно говори матерњи српски језик.
Српска научница Гордана Вуњак-Новаковић је за иновативни допринос у биомедицини изабрана за финалисткињу престижне Европске награде за проналазаче за ову годину, објавио је данас у Минхену Европски завод за патенте (ЕЗП).
Рад ове професорке Универзитета Колумбија, чланице САНУ и прве Српкиње и жене која је постала члан Националне академије инжењерства САД, решио је комплексне проблеме у вези са заменом оштећеног ткива, што је определило ЕЗП да први пут једна научница из Србије буде у финалу у престижној категорији "Животно дело".
Најцитиранију српску научницу икада, као дете је инспирисао један од највећих светских умова, Никола Тесла.
Гордана Вуњак-Новаковић је покренула проналажење алтернативног приступа у лабораторијском узгајању ћелија што је довело до револуционарног постигнућа у култивацији ткива за примену у регенеративној медицини. Победници овогодишње најпрестижније европске награде за проналазаче биће објављени на церемонији 17. јуна.
Поред горенаведених треба напоменути и да Србија има молекуларног биолога Марију Михаиловић у Милану, доктора Николу Ивицу, истраживача на америчком Универзитету у Масачусетсу, који је открио како функционише Трампов лек против ковида 19, младог научника Немању Марјановића (29) из Инђије, изумитеја лека против рака у највећем и најскупљем пројекту у историји медицине и биологије, на универзитетима Харвард и МИТ и многе друге.