ПООШТРАВАЊЕ МЕРА И ПАПРЕНЕ КАЗНЕ: Полицајци ће кажњавати све који не носе маске, а шта чека клубове у Србији?
Редовни полицијаци кажњаваће неношење маске на лицу места, а комунални милицајци и комунални инспектори имаће уз то и овлашћења санитарних инспектора.
То значи да ће моћи да санкционишу свако непридржавање противепидемиолошких мера од непоштовања физичке дистанце преко неношења заштитне опреме до неодстатка дезинфекционих средстава и сличног у кафићима, ресторанима, клубовима...
Ово је, можда и најважнија измена Закона о заштити становништва од заразних болести коју је припремило Министарство здравља као први здатак нове Владе чим се формира.
РЕШЕНА МИСТЕРИЈА: Ево зашто број ЗАРАЖЕНИХ ДРАСТИЧНО РАСТЕ, а број УМРЛИХ ОПАДА
УВЕДЕНИ НОВИ ТЕСТОВИ У СРБИЈИ! Резултати стижу у РЕКОРДНОМ РОКУ: Ево за колико можете да сазнате да ли имате корону
КОРОНА ПОНОВО ПУНИ СРПСКЕ БОЛНИЦЕ: Број пацијената у КБЦ Бежанијска коса драстично повећан
На тај начин коначно ће се обезбедити ригорозно спровођење одлука Кризног штаба што је након последње седнице захтевао и његов члан Срђа Јанковић.
Тренутне те мере у потпуности могу да спроводе једино републички санитарни инспектори којих је толико мало да је, рецимо у Београду, у последња два и по месеца радило свега њих четворо.
Дакле, чим се усвоје у скупштини измене закона, мандатну казну од 5.000 динара за неношење маске моћи ће да изричу и редовни полицајци и то на лицу места.
То значи, да ће онај кога полицајац затекне без маске у затвореном простору и напише му казну имати могућност да одмах или у року од осам дана плати упола мање (2.500 динара) дана или поднесе захтев за судско одлучивање у том року.
Казне за непоштовање противепидемиолошких мера:
- 50.000-150.000 динара за физичко лице
- 50.000 – 500.000 динара за правно лице
- 50.000 – 150.000 динара за овлашћено лице у правном лицу
- 50.000 – 150.000 динара за предузетнике
- 5.000 динара је казна за неношење маске односно 2.500 динара у року од осам дана
Ако лице не плати казну у року од осам дана или не поднесе захтев за судско одлучивање, у суд стиже коначан налог на извршење.
Такав налог извршава се тако што се кажњеном обустави део зараде преко послодавца, блокира рачун до наплате казне или се изречена новчана казна мења за рад у јавном интересу (осам сати рада у јавном интересу за 1.000 динара) или казну затвора по принципу један дан затвора једнак казни од 1.000 динара.
Моћи ће да затварају кафиће и клубове
Изменама Закона о заштити становништва од заразних болести још шира овлашћења добиће комунални милицајци и комунални инспектори.
Они ће имати практично иста овлашћења која тренутно имају републички санитарни инспектори.
Подсећања ради, до сада су комунални милицајци и комунални инспектори могли да пишу казне само због непоштовања радног времена и то на основу Закона о угоститељству.
А сада ће моћи да кажњавају правна лица и због кршења противепидемиолошких мера што значи да ће због тога моћи и да, у крајњем, затварају кафиће, ресторане, клубове…
Свега четири санитарна инспектора у Београду
Колико је спровођење противепидемиолошких мера тренутно тешко најбоље се види у Београду где су осванули и снимци ноћног провода из једног од клубова где практично нико од гостију не поштује ниједну одлуку Кризног штаба.
Разлог зашто је то практично свакодневница у престоници лежи управо у садашњем Закону о заштити становништва од заразних болести према коме казне због непридржавања противепидемиолошких мера, конкретно у ноћним клубовима, могу да изрекну само републички санитарни инспектори.
А њих је толико мало да је у Београду у акцијама контроле у претходна два и по месеца учествовало тек словима и бројем четири републичка санитарна инспектора!
Уз њих контролу поштовања противепидемиолошких мера у престоници у претходна два и по месеца вршило је 18 туристичких, еколошких и комуналних инспектора који не могу да изричу санкције за непридржавање анти-Цовид мера већ могу да кажњавају непоштовање радног времена, буку и слично…
Такође, њима је помагао и 31 комунални милицајац. Ако се има у виду да само у Београду има на хиљаде угоститељских објеката онда је јасно да толико мали број инспектора, од којих многи имају ограничена овлашћења, не могу да кажњавају већину, а камоли све случајеве неодговорног понашања у вези са борбом против Covida 19.