У Србији ПОПЛАВЕ чекамо спремни: Систем је у потпуној приправности за ВАНРЕДНЕ околности
На пролеће и Србија у опасности од наглог топљења снега у Европи
Снег је оковао многе делове Европе, пролеће се ишчекује са зебњом. Уколико настане нагло отапање снега, поплаве су неизбежне! У Србији, тврде надлежни, спремни дочекујемо евентуални велики прилив вода из токова Дунава и Саве.
- Према оперативном плану за одбрану од поплава, укупно је око 3.600 километара насипа и других заштитних објеката, 53 бране са акумулацијама, 413 хидромелиорационих система, више од 25.000 километара каналских мрежа и бројне црпне станице - кажу у Републичкој дирекцији за воде при Министарству пољопривреде.
- Од тога, у надлежности "Вода Војводине" је насип у дужини од 1.460 километара, ту је и седам брана, а у надлежности "Србијавода" је и насип у дужини од 2.000 километара.
Како објашњавају у Републичкој дирекцији за воде, током године се, сходно прописима којима се дефинише одбрана од поплава, обавља редован обилазак водених објеката за заштиту од поплава, ерозије и бујица. Тако се препознају слаба места, где се раде мере превенције.
- Пролеће је увек критичан период у хидрометеоролошком смислу - објашњавају у ЈВП "Србијаводе".
СПРЕМИТЕ СЕ, СТИЖЕ НОВИ ЛЕДЕНИ ТАЛАС! Сваким даном све ХЛАДНИЈЕ, а од петка ИСПОД НУЛЕ
- Техничка спремност и опремљеност предузећа која су ангажована за одбрану од поплава редовно се контролише, а нарочито у зимском периоду. Одбране од поплава спроводе се на одбрамбеним линијама и насипима, који су у нашој надлежности.
- Дефинисан је и потребни степен поузданости заштитног система, са препознатим слабим местима које се углавном односе на локације и деонице на којима су радови на изградњи или реконструкцији заштитних објеката у току. Реч је о капиталним објектима у зони Ваљева, Параћина, Свилајнца и на подручју Мачве.
Снег је ових дана затрпао и Немачку
Како кажу у "Србијаводама", на критичним местима увек се налази механизација, опрема и материјал како би се благовремено интервенисало у ванредним хидролошким околностима.
САОБРАЋАЈ ПРЕКИНУТ Исклизнуле цистерне са амонијаком на прузи Ниш-Зајечар
- Систем је у потпуној приправности за ванредне околности, а у току су превентивни састанци са територијалним надлежним предузећима - објашњавају у "Србијаводама".
Ситуација се прати и у јавном предузећу "Воде Војводине". Како објашњавају, контролишу податке који могу да утичу на спровођење и организацију одбране од поплава, па и залихе снега у сливовима великих река које протичу кроз Војводину.
- У последњих неколико година много се улагало у изградњу и реконструкцију одбрамбених линија и чишћење каналских мрежа - истичу у предузећу "Воде Војводине".
Код Љубовије ЗАВЕЈАНО око 1000 људи, снег пада БЕЗ ПРЕСТАНКА
- Свакако, било каква предвиђања у вези са поплавама била би незахвална, поготово што смо последњих година сведоци екстремних водостаја. Службе за спровођење одбране су спремне, материјала - џакова, фолија и лопата - има довољно, па се у случају потребе на време могу очекивати адекватне активности на угроженим подручјима.
НАДЛЕЖНОСТ
Одбрану од поплава на водама И реда и на системима за одводњавање у јавној својини организују Јавно водопривредно предузеће "Србијаводе" и Јавно водопривредно предузеће "Воде Војводине". На водама II реда, орган локалне самоуправе организује и спроводи одбрану од поплава.