СРБИЈА ДРХТИ! Ниво две велике реке рапидно расте - Да ли нам прете незапамћене поплаве?
У Србији од сутра почиње стабилизација времена.
Србију и наш регион претходних дана захватио је талас веома обилних падавина.
ХОРОР И БАЈКА НА НЕБУ ИЗНАД ЧАЧКА: Снимци који леде крв у жилама, али и уливају наду (ФОТО/ВИДЕО)
ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА НА ЗЛАТИБОРУ?! Центар поплављен за 15 минута, у другом делу пада снег?!
ДА ЛИ СРБИЈИ ПРЕТИ ИЗЛИВАЊЕ РЕКА КАО У СЛОВЕНИЈИ И ХРВАТСКОЈ? Хидролошкиња дала детаљну прогнозу - изненадиће вас шта нас чека у наредном периоду
Падавине су биле условљене снажним циклон и хладним фронтом, а на удару су се прво нашле Словенија и Хрватска, које се већ данима боре са катастрофалним поплавама.
У деловима Словеније претходних дана пало је преко 100 литара, на северу земље и преко 300 литара кише по квадратном метру.
Реке су за веома кратко време набујале и направиле катастрофалне последице.
Потопљена су многа насеља, срушене куће и мостови, а било је и жртава.
Најкритичнија ситуација је на Драви и Сави.
Потом се кишни талас пребацио на Хрватску, а Сава се излила у Загребу и потоплила поједина насеља.
Осим Загреба, поплаве има широм северне и северозападне Хрватске.
Током викенда и Србију се захватиле олује са обилним падавинама.
На појединим локацијама у веома кратком временском интервалу током олуја пало је и преко 30-40 литара кише, али такве падавине не могу да утичу на водостај већих река и да на њима дође до поплава, али је било проблема са урбаним поплавама услед немогућности да одводни системи прихвате већу количину воде или је долазило до мањих бујица.
На појединим локацијама током викенда укупно је пало и преко 70 литара кише по квадратном метру, што су количине које у просеку падну за месец дана.
Добра вест је да је ниво свих река у Србији пре падавина био нижа, па су речна корита била спремна за већу количину атмосферске воде, иако је постојала потенцијална опасност да на појединим мањим токовима бујичног карактера дође до локалних изливања, али до њих није дошло.
Дакле, нема опасности од поплава на рекама у Србији, нити ће оне достићи критичне вредности.
Сви мањи и средњи токови у Србији и даље ће у наредном периоду имати низак или средњи водостој, уз пад, чак и на оним рекама које су до данас имале пораст, следи пад наредних дана.
Када је реч о великим рекама попут Дунава и Саве, наредних дана оне ће због екстремно обилних падавина у области Алпа и северозапада Балкана имати већи пораст.
У горњем току Дунава кроз Србију водостој ће наредних 5 дана порасти за чак 2 и по метра, а низводно за метар до два.
Слична ситуација је и на Сави, јер због поплава у горњем току, следи пораст нивода у доњем току, односно кроз Србију и то у горњем току кроз Србију за 2 метра, а у доњем и у Београду до краја седмице за 70 цм до једног метра.
Како је ниво водостаја Дунава и Саве у претходном периоду био доста низак, корита ових река и поред већих пораста биће спрема за доток веће количине воде из региона, али и поред вишеметаског пораста нема опасности ни од достизања редовне и ванредне одбране од поплава, чак се водостај неће ни приближити овим вредностима, па тако нема опасности ни од поплава.
Иначе, у Србији од сутра почиње стабилизација времена, па се у наредне две недеље очекује стабилно и углавном суво време, а таква ситуација би се задржала и у региону.
Дакле, оно што је засигурно, на територији Србије нема опасности од поплава.
Након већег пораста на Дунави и Сави ове седмице, од следеће седмице следи стагнација или пад и повратак на средње и ниже водостоје, док ће ниво свих осталих мањих и средњих река у Србији у наредних 20 дана имати нижи водостај, уз стагнацију и мањи пораст, а потом или стагнаицу или пад.