ПОРАЖАВАЈУЋИ ПОДАЦИ - У Србији сваког дана 1 жена УМРЕ од рака грлића материце
Превенција од пресудног значаја
У Србији сваког дана четири жене оболе, а једна умре од рака грлића материце који се може спречити, открити на време и ефикасно лечити, речено је данас на регионалном стручном скупу у Београду "Десет година искуства у примарној превенцији обољења изазваних ХПВ".
Прочитајте и:
Државни секретар у Министарству здравља Мехо Махмутовић је истакао да је превенција рака грлића материце препозната као један од приоритета у раду тог министарства.
- Стопа инциденције и морталитета од рака грлића материце у Србији је изузетно висока. Стога ћемо настојати да одлучном и истовременом применом примарних и секундарних мера превенције, одсносно организованим скринингом и имунизацијом против инфекција изазваних ХПВ, променимо ову негативну статистику и победимо ову опаку болест у нашој земљи - рекао је он.
Како је подсетио, Србија је 2012. године започела организовани скрининг програм за рано откривање рака грлића материце.
В.д.директора Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић је рекла да је рак грлића материце озбиљан јавноздравствени проблем у Србији, да је главни узрочник настанка те врсте рака инфекција хуманим папилома вирусима и да је најефикаснија превентивна мера имунизација.
Осим кацинома јетре, карцином грлића материце је једино малигно обољење чији се настанак може спречити вакцинацијом и стога је превенција обољења које изазивају хумани папилома вируси применом имунизације један од значајних јавно-здравствених циљева, истакла је она.
СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ РАКА ЈАЈНИКА: Болест је излечива уколико се на време открије!
Навела је да се инфекције изазване хуманим папилома вирусима сматрају најраспрострањенијим у свету и да се процењује да је око 80 одсто сексуално активне популације заражено неком врстом тог вируса.
- ХПВ се преноси директним контактом са зараженом кожом и слузокожом најчешће током сексуалног односа - појаснила је Јовановић и додала да постоји више од 130 типова ХПВ који могу узроковати инфекције, пре свега гениталног система код људи.
Она је истакла да се Србија, на основу процена Међународне агенције за истраживање рака и Европске мреже регистара за рак, налази у групи европских земаља са највишим стопама обољевања и умирања од рака грлића материце.
Када је реч о обољевању Србија је на четвртом месту у Европи, после Румуније, Литваније и Бугарске, а када је реч о умирању од те врсте рака наша земља се налази на трећем месту у Европи, после Румуније и Молдавије, додала је Јовановић.
Директор Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије Александар Стефановић је указао да је имунизација као мера примарне превенције неопходна у земљама попут Србије где је учесталост ХПВ инфекције висока, а у условима када је организовани скрининг на рак грлића материце као мера секундарне превенције још у развоју.
- Дуготрајно перзистирање ове инфекције често доводи до карцинома који се, не ретко, открива и релативно касно, онда када је лечење тешко, компликовано и са неизвесним исходом. Стога је вакцина ефикасан метод превенције ХПВ инфекције, а самим тим и карцинома грлића, али и других локализација које захвата ова инфекција - навео је Стефановић који је и председник Републичке стручне комисије за гинекологију и акушерство.
Он је истакао да су превентивни прегледи - скрининг и имунизација, комплементано заступљени, свакако најбољи начин борбе против канцера грлића материце.
Скуп "Десет година искуства у примарној превенцији обољења изазваних ХПВ" организује Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", уз подршку Министарства здравља.