Поред повећања плате, просветни радници добијају статус АДВОКАТА! Министарка Ђукић Дејановић говорила о плановима Министарства просвете
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић говорила је о изазовима образовног система у Србији и о плановима за стимулисање младих да се баве педагошким радом. Како је навела, деценијама се није довољно улагало у просвету, а дотакла се и теме повећања плата просветним радницима.
- Деценијама се није улагало довољно у просвету. Модерне технологије долазе нам кроз искуства других земаља, па ћемо их уводити према њиховим моделима. Плате у образовању су годинама биле испод просека, што је утицало на избор кадрова који се баве просветним активностима. С друге стране, имамо предмете попут информатике, математике, физике, енглеског, немачког и српског језика, које ретко ко жели да предаје. Због тога смо одлучили да понудимо стипендије студентима који су на другој години студија, а планирају да се баве педагошким радом - изјавила је Ђукић Дејановић.
Почетник разредне наставе зарађиваће 12 одсто више
Министарка је истакла да је неопходно стимулисати дефицитарне професије.
- Морамо више улагати у професије којих недостаје, а мање у оне где је конкуренција велика. Влада је донела одлуку да ће од јануара сви запослени добити повећање плате од најмање 8%, док ће просветни радници имати повећање од 12%. То значи да ће почетник наставник разредне наставе, чија је плата тренутно 92.700 динара, од јануара зарађивати 12% више - додала је она.
Говорећи о просечној плати у образовању, министарка је додала је рекла да је просечна плата у просвети сада већа од оне у Србију, али почетна плата просветног радника, према коалиционом споразуму из прошле године, треба да буде изједначена са просечном платом у Србији.
- Тренутно смо достигли 94% просечне плате, а наш циљ је да до 2025. године достигнемо потпуну изједначеност. Наставићемо дијалог са синдикатима како бисмо постигли овај циљ, али тренутно нема више расположивих средстава - закључила је Ђукић Дејановић.
Статус адвоката до краја године
Министарка је такође истакла важност повећања запослености и безбедности у образовном систему.
- У последње четири године, запослили смо 22.600 људи на неодређено време. Ове године, тај број је 1.312. Такође радимо на смањењу администрације и повећању безбедности у школама. Кривични законик се мења у сарадњи са синдикатима и Министарством правде, а очекујемо да ће предлог бити усвојен до краја године. То значи да ће просветни радници имати исти статус као адвокати када су на радном месту, што подразумева строже санкције за нападе на њих - појаснила је.
Ђукић Дејановић се осврнула и на тренутне преговоре о платама.
- Тренутно смо постигли ниво од 94% просечне плате у Србији, али настављамо преговоре током целе године како бисмо достигли пуну изједначеност. Обустава рада није штрајк, али разумем незадовољство људи. Штрајк према закону подразумева скраћење часова на 35 минута. Радимо на томе да испунимо обећања и побољшамо услове рада у просвети - нагласила је министарка.
Националну читанку добиће и средњошколци
Што се тиче Националне читанке, министарка је истакла да је то књига коју ће добити сви ученици основних и средњих школа, додајући да тренутно постоји четири националне читанке које су намењене ученицима.
- То је књига коју добијају сви ученици основних и средњих школа. Имамо четири националне читанке, а идеја је да кроз њих пружимо образовање које обликује грађанина света, али и особу која препознаје и цени своје националне карактеристике, културу и традицију. Кроз васпитне поруке и текстове у овим читанкама желимо да подстакнемо развој националног идентитета као оријентира, јер ако неко упозна и воли свој идентитет, лакше ће поштовати и ценити и туђе. То је главна идеја - објаснила је.
Србија Данас/Блиц