ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ПОРЕСКЕ УПРАВЕ СРБИЈЕ: Многе је због овога ухватила паника!
Пореска пријава само уз електронски потпис.
Све информације о набавци и коришћењу овог серитификата могу се добити на сајтовима МУП-а, "Поште Србије" и Привредне комора Србије.
Иако изгледа лако, јер је све електронски и нема чекања у редовима, многи имају проблем да ли ће успети, поготово ако им се догоди да примера ради наиђу на квадратић који треба да попуне а испод ког не постоји посебна напомена да баш у то празно место треба писати латиницом, иако се пријава попуњава ћирилицом, због чега већина одустаје.
МЕЊА СЕ ЦЕНА МИНИМАЛЦА У СРБИЈИ! Предлаже се и повећање неопорезивог дела зараде - ево шта нас чека
СВИ ГРАЂАНИ МОРАЈУ ОВО ДА ПЛАТЕ! Први датум је 5. јануар, а ЕВО када истичу рокови за плаћање пореза
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ ИЗ ПОРЕСКЕ УПРАВЕ Мења се обрачун и плаћање пореза на доходак - ово морате да урадите иначе следи прекршајни поступак
Иако је до истека рока за плаћање годишњег пореза на доходак грађана - 15. мај - остало више од месец и по дана, већину оних који ове године први пут имају обавезу да пријаве овај намет држави већ је ухватила паника.
Пре свега због тога што нису сигурни где ће по електронски потпис, а то услов да се пријава пошаље.
Осим питања где се физички добија овај потпис и шта је све потребно од докумената да би се преузео, остаје и питање може ли ипак све да се у виду папира преда на шалтерима пореске управе као до сада.
Ако ипак не може, где ће моћи да се види "мустра" по којој ће неко први пут уносити електронски податке да би платио порез.
Дакле, ове године није једини услов да је неко за 2022. зарадио више од 3.719.376 динара, већ да има електронски потпис како би попуњену пореску пријаву поднео у електронском облику преко портала Пореске управе, најкасније до 15. маја.
Упитани где може да се добије електронски потпис, из управе подсећају да је за приступ њиховом порталу неопходно да порески обвезник поседује квалификовани електронски сертификат, а да се све информације о набавци и коришћењу овог сертификата, могу добити на сајтовима овлашћених, а то су МУП, "Пошта Србије", Привредна комора Србије.
Они који немају квалификовани електронски сертификат за приступ порталу Пореске управе, могу овластити другу особу из Србије која има овај сертификат и то подношењем овлашћења за употребу електронских сервиса филијали управе у месту где живе.
Уколико порески обвезник до 15. маја не поднесе пријаву за утврђивање годишњег пореза на доходак грађана, Пореска управа ће против њега надлежном прекршајном суду поднети захтев за покретање прекршајног поступка.
Новина је, кажу порезници, и то што се годишњи порез на доходак грађана обрачунава и плаћа по систему самоопорезивања, уместо као што је било до сада по решењу пореског органа.
То значи да ће Пореска управа у понедељак 3. априла, (пошто је 1. април нерадни дан), на основу података из службених евиденција о приходима грађана за прошлу годину, унапред попунити пријаву за утврђивање овог пореза и поставити је као радну верзију, статус "у припреми" на портал е-порези.
Они који су зарадили више од троструке просечне годишње зараде по запосленом, дужни су да до 15. маја на порталу е-порези провере податке који су исказани у унапред попуњеној пореској пријави и сами ураде корекције, уколико се не слажу са тим исказаним подацима и да тако кориговану пријаву на истом месту поднесу прихватањем опције "потпиши и поднеси".
У радну верзију пријаве укључени су сви подаци важни за опорезивање пореског обвезника које Пореска управа има, а обвезник их може допунити уношењем података који нису обухваћени пријавом, наводе из управе.
Уколико се подаци пореског обвезника слажу са подацима у унапред попуњеној пореској пријави и не треба радити никакве исправке и допуне, подносилац пријаве је дужан да на истом месту пријаву поднесе тако што ће одабрати опцију "потпиши и поднеси", наводе из Пореске управе.