ПОРУКА ОЦА НЕНАДА ИЗ ЕПАРХИЈЕ ВАЉЕВСКЕ ОДЈЕКУЈУ СРБИЈОМ: Боловао сам од короне и носим последице
Овај ваљевски свештеник је пролетос води борбу са корона вирусом и лечио се у КБЦ "Драгиша Мишовић" у Београду.
Фанатизам је кршити медицинске мере било када, а посебно у данима заразних болести као што је ова пандемија ковид-19, позивајући се на веру. Мене не занима политика, нити припадам био којој странци, већ само Српској православној цркви. Ово вам о љубави пишем, јер сам боловао од овог злосрећног вируса и још носим велике последице.
ЈОШ ЈЕДАН ГРАД У СРБИЈИ ПРОГЛАСИО ВАНРЕДНУ СИТУАЦИЈУ: Погоршано стање са корона вирусом у Војводини
СВЕ О БЕЗБЕДНОСТИ КОВИД ВАКЦИНЕ: Професор Медицинског факултета разбио све предрасуде о новом цепиву
"ВЕЛИКИ ПОЗДРАВ ЗА ГОСПОДИНА ПАЛМУ": Друштвене мреже горе због нове објаве др Кона (ФОТО)
Ово су речи Ненада Андрића, свештеника Епархије ваљевске СПЦ, отвореног писма објављеног на друштвеним мрежама.
- Прочитајмо књигу Левитску која спада у Петокњижје Мојсијево, па се подсетимо да је још у оно време постојао карантин, који су организовали свештеници, будући да су били учени и да пруже медицинске помоћи, као лекари. Свештеници су по Закону Божијем одређивали да ли оболели и колико проводи недеља у карантину да не би друге заразио. Ако би морао да изађе из карантина због хране носио би ноћу звончић да га чују а дању је имао по закону обавезу да виче, и тако најави свој долазак да би му други оставили храну и склонили се од њега док не оздрави. Па наш Господ Исус Христос када је исцелио човека зараженог од куге и рекао му потом: “Иди, покажи се свештеницима”, поступио је тако да Он задовољи закон, послао исцељеног да га виде свештеници и да сада донесу нову одлуку да не мора у карантин јер је здрав - написао је отац Ненад Андрић, наводећи да су "заповести дате за живот а не смрт" и да ако не поштујемо медицинска правила наносимо штету ближњима.
Ваљевски свештеник је апеловао на вернике да поштују све прописане епидемиолошке мере.
- Научимо се искуством из прошлих векова да су и пре нас бринули људи како да заштите и себе и друге у времену заразе. Књаз Милош је увео обавезно прање руку по сахрани, да то прво чинимо по доласку са гробља. Значи то није верски обичај већ здравствено-хигијенска мера. Закон није у старим временима Старог Завета дозвољавао да слави Пасху ко је заражен док не оздрави. Прочитајте само писма Светог Нектарија, како он брине о здрављу својих монахиња и саветује очински да чувају здравље, а које су болешљикаве да иду лекару. Свети Никифор коме се молимо да помогне, боловао је од лепре и живео у посебној изолацији да не би друге заразио - написао је Андрић на свом Фејсбук профилу, подсећајући да је сам боловао од ковид-19, због чега и данас, неколико месеци након излечења, осећа последице.
Овај ваљевски свештеник је пролетос води борбу са корона вирусом и лечио се у КБЦ "Драгиша Мишовић" у Београду.