После "СУДБОНОСНОГ ДА", НЕМА ЧЕСТИТАЊА: Овако ће изгледати свадбе у Србији после епидемије
Сви они који су планирали свадбу за другу половину маја, мораће да је помере за месец дана, када ће доћи до ублажавања мера и по питању свадбених весеља и других већих славља и окупљања.
Међутим, списак од 500 званица крените већ сад да скраћујете и гледајте да не прелази 150. Само младенци, кумови и матичар, са све заштитним маскама и рукавицама и уз прописану удаљеност, тако изгледају венчања за време ванредног стања у Србији.
У главном граду за ових готово месец и по дана, на овај начин склопљено је више од стотину бракова. После венчања у свадбеним салама при општинама, младенци су са кумовима ишли на ручак право кући, јер ни ресторани до прекјуче нису радили.
Из Секретаријата за управу града Београда кажу да се и свакодневно већ заказана венчања померају за друге термине на захтев младенаца. А таква ситуација није само у Београду, већ у целој Србији. Међутим, они који би осим регистрације у општини да имају и свадбено весеље, најбоље да своје "судбоносно да" помере за другу половину јуна.
Србија, два месеца борбе против короне: Пресек стања- шта смо прошли, а шта нас тек чека?
Да ли ће бити безбедно да се купамо у базенима? Др Кон дао одговор на питање које већину грађана занима
УКИДА СЕ ОГРАНИЧЕЊЕ ЦЕНА МАСКИ И РУКАВИЦА: Ове уредбе престају да важе са крајем ванредног стања
Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић каже да је став већине епидемиолога да се у другој половини јуна дозволе и свадбена весеља.
- Они који су планирали свадбу за другу половину маја, нека је одложе за месец дана. Ништа не губе ни сватови ни младожења ни млада, а имаћемо далеко мирнију ситуацији у јуну, бар према овој епидемиолошкој прогнози - наводи Тиодоровић.
Они који увелико праве списак, нек се не расплињују. Епидемиолог Тиодоровић каже да ипак не треба очекивати, бар не у почетку, да свадба има више стотина гостију.
- Нико ни од наших суседа није одједном допустио велики број људи. Ни у Европи немате слободно 500 људи. Сви су се ограничили на 50 до 100 људи. Могуће је да ћемо ми тада имати процену која ће бити боља, садржајнија, сигурнија и да ћемо на основу тога рећи да је у реду да буде, на пример, 150 људи. Али ће и даље морати да се поштују мере у смислу да у том ресторану где славе прођу кроз дезо-баријеру, да ту буду дезинфекциона средства, да конобари носе маске и друго - наводи наш чувени епидемиолог.
Епидемиолог Тиодровић наводи да на честитања и поздрављања љубљењем три пута у образ, као што смо навикли, засад заборавимо.
- Морамо бити свесни да ипак не може онако као што смо живели пре пандемије. Много времена треба да прође, да будемо веома сигурни да бисмо се нормално поздрављали, љубили као што смо навикли - наводи проф. др Тиодоровић.
Међу будућим младенцима који су одлучили да одложе венчање су и Новосађани Ивана и Петар.
- Венчање је било заказано за 30. мај, али смо одлучили да га померимо за почетак септембра. Заправо нисмо желели да раздвајамо церемонију венчања и свадбено весеље, већ да све то буде истог дана. Биће то мања свадба, за око 50 људи. Већ смо резервисали и ресторан. За септембар смо се одлучили јер ће се тад завршити годишњи одмори, а вероватно ће се ситуација и у другим земљама нормализовати како би нам стигли драги гости и из иностранства. У зависности од мера, тако ћемо се и понашати. Ако буде све у реду и дозвољено, изљубићемо се са нашим драгим гостима - наводе будући младенци.
"БОРБА ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА ЈЕ У НАШИМ РУКАМА": Др Кисић Тепавчевић о спровођењу мере које су сада на нама
ОВО НАС ЧЕКА ПОСЛЕ УКИДАЊА ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Др Кон износи све детаље о мерама које су на снази од СУТРА
Ускоро почиње лечење пацијената чији су третмани одложени због короне: Обавезно поштовање мера
"КОРОНА ЈЕ ЈОШ УВЕК ПРИСУТНА, МОРАМО БИТИ ОДГОВОРНИ": Др Јанковић објашњава зашто још нисмо изашли из опасности
ВАНРЕДНО СТАЊЕ СЕ УКИДА, АЛИ ПАНДЕМИЈА ОСТАЈЕ: Ево шта то значи, када ће се ситуација смирити и зашто можда НЕЋЕ