ПРИОБАЉЕ АДЕ ХУЈЕ ДОБИЛО 5 ЕКО ОСТРВА
Једна од многобројних лепота и специфичности нашег главног града, Београда, је и његов положај, природа која га окружује као и излаз на две реке.
У лепотама Дунава и Саве уживају наши суграђани и туристи, шетњом приобаљем,вожњом глисерима, чамцима и другим пловилима. То је лепа, али постоји мање лепа страна ове приче. То је неодговорно одлагање отпада који угрожава наше реке, а тиме и нас. Неретко, отпад са пловила, заврши у реци. Иако Србија има законска решења која забрањују бацање отпада у реке, за њихову имплементацију и заштиту наших река, неопходно је подизање свести, промена навика али и омогућавање одлагања отпада на одговоран и еколошки безбедан начин. Шетачи и они који плове Дунавом код Аде Хује, од недавно отпад на правилан начин могу одложити на чак 5 еко острва, која су на том потезу обале реке постављена. На 5 локација дуж обале Аде Хује, постављено је по 5 контејнера за селективно одлагање отпада – папира, стакла, пластике, метала и мешаног отпада, објашњава Радислав Радовић директор фирме Еко зона. Он истиче да је то важан корак пре свега у циљу очувања реке, али и са економског аспекта, јер се данас сав отпад рециклира.
Кроз Дунав и Саву у деловима који протичу кроз Србију годишње прође само око 1000 крузера, да не помињемо мања пловила која користе заљубљеници у пловидбу. Управо из тих разлога важно је да се омогући логистика и изгради систем за правилно одлагање отпада, што је на приобаљу Дунава, на Ади Хуји омогућио међународни пројекат ECOWAVES.
О унапређењу управљања отпадом са бродова на територији земаља АДРИОН, Србија учествује са партнерима из 7 земаља. Они имају море, ми реке. Без обзира на разлику, принцип правилног и одговорног одлагања и управљања отпадом је исти. О искуствима, примерима добре праксе и даљим корацима које желе предузети, партнери на пројекту разговарали су на завршном скупу одрзаном у Београду. Да простора и зеље да се иде корак даље увек има, показују и партнери из земаља које су чланице ЕУ. Питање правилног одлагања и руковања отпадом са пловила су решили, море чувају, али намеравају да постану ЕЦО луке, казе Жељко Кнежевић дирецтор Луке Задар.
Од своје укупне дужине 2850 километара, кроз нашу земљу Дунав протиче дужином од 588 километара и плован је целим током. Представља природну везу са Немачком, Аустријом, Мађарском, Румунијом и Бугарском, а нашу са природом. Зато је важно да га чувамо и да се еколошки одговорно понашамо, било да смо шетачи или власници пловила, који до еко острва на обали Аде Хује могу доћи користећи пристане за пловила којих на овом делу реке има. Из ЕЦО Зоне Ада Хуја поручују да је за сада тако, али да намеравају да кроз неки наредни пројекат обезбеде брод који би крстарио Дунавом и са пловила директно прикупљао отпад. То би било, не само еколошки одрживо, већи и финансијски исплативо имајући у виду да данас отпад не постоји, јер кроз рециклажу може створити нову вредност.