ОВА ДВА ПРОБЛЕМА ЈАВЉАЈУ СЕ НАКОН ПРЕЛЕЖАНОГ КОВИДА: Упозорење стручњака - листа постковид симптома је све већа
Последице короне о којима се мало прича.
Ковид оставља последице у виду менталних проблема, стреса, анксиозности, али исто тако и поремећаја у исхрани, упозоравају стручњаци. Коронавирус код претходно здравих пацијената не изазива само проблеме са менталним здрављем, већ и поремећаје у исхрани и то у забрињавајуће високом проценту, показала је нова студија.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/10/243064352_1233976927106851_58735705595662820_n.jpg?itok=zbEweSIp)
ПОСЛЕ СУНЧАНОГ ЈУТРА СЛЕДИ НАГЛИ ПРЕОКРЕТ: Не излазите нигде без кишобрана, у току дана могућ СНЕГ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/11/pjimage_-_2021-03-11t075251.560.jpg?itok=7ME86SrB)
ДОКТОРКА ХИТНЕ ПОМОЋИ УПОЗОРАВА РОДИТЕЉЕ: Ево шта треба урадити ако детету изненада скочи температура
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/250211/pjimage_18_3.jpg?itok=l19nNRy6)
ЈЕСТЕ, АЛИ КАО - ЗНАЧИ НИЈЕ? Назив артикла у београдском маркету насмејао све - ТРГОВЦИ ОБРНУЛИ ИГРИЦУ (ФОТО)
Научници су анализирали податке више од 153.000 пацијената, америчких војних ветерана, и утврђено је да су претходно здрави пацијенти имали значајан скок у броју пријављених менталних проблема, међу којима су били и поремећаји у исхрани.
Студија је обухватила три групе - људе који су прележали ковид и нису имали менталне проблеме пре тога, људе који нису имали ковид и "контролну" групу односно податке добијене пре пандемије корона вируса.
Утврђено је да су пацијенти који су прележали корону имали 39 одсто више шансе за депресивне поремећаје, као и 35 одсто више шансе за инцидентне поремећаје анксиозности месецима након инфекције. У ту групу спадају и проблеми са исхраном као што су булимија или анорексија.
У тој групи је било и 38 одсто више случајева поремећаја стреса, као и 41 одсто више поремећаја везаних за спавање. Скоро 19 одсто њих добило је дијагнозу или преписану терапију због неуропсихијатријских проблема.
- Морамо пацијентима обезбедити адекватну негу по опоравку како не бисмо дошли до много веће кризе у будућности - рекао је др Зијад ал Али, клинички епидемиолог из Сент Луиса.
Подсетимо, проф. др Ивана Сташевић Карличић, директорка Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" рекла је недавно да им је у претходна два месеца повећан прилив постковид пацијента.
- Запаљењски процес у ковиду, показују релевантне студије, може значајно променити морфологију и функцију нервног система. Клинички то видимо као први пут испољене симптоме анксиозних, депресивних и чак психотичних поремећаја или као значајно погоршање већ лечених менталних сметњи.
Међутим, забрињава потреба за хоспиталним третманом постковид пацијената због удружених, најчешће кардиоваскуларних болести, што значајно компликује лечење и опоравак. Уназад два месеца бележимо повећан прилив пацијената који су након прележаног ковида имали удружену психијатријску болест са хипертензијом, тромбоемболијским догађајима, хроничним запаљењским променама можданих овојница и радиолошки идентификованим променама плућног паренхима које одржавају субфебрилност и смањену сатурацију кисеоником периферне крви.
Све ово умногоме компликује већ постојећу психијатријску болест или генерише прве симптоме најчешће психотичне. У немалом броју случајева, долази и до развоја сложеног неуропсихијатријског синдрома делиријума који може и фатално завршити - истакла је проф. др Сташевић Карличић и додала:
- Зато, савет: вакцинишите се, јавите се лекару на време и консултујте психијатра за сметње у расположењу, спавању, мотивацији, функционалности на послу и у односима са људима. Рано и правовремено лечење побољшавају прогнозу лечења.