Потписан Проглас Удружења пацијената Србије. Циљ – унапређење здравствене заштите у Србији
На округлом столу под називом „Куда иде српско здравство” представници удружења пацијената потписали су Проглас који има за циљ унапређење здравствене заштите у Србији.
Проглас је настао као закључак више састанака удружења пацијената који су се удружили да би покушали да укажу на важна питања која се тичу свих нас јер ће свако од нас једном бити пацијент. Ово, како се наводи, није затворен документ већ је нацрт за разговоре свих субјеката здравства: пацијената, државе, лекара и фармацеутске индустрије као и свих оних друштвених чинилаца који могу утицати на креирање здравственог система по мери пацијента.
Фокус рада удружења у наредном периоду биће на адекватној доступности иновативних терапија, укључивању представника удружења пацијената у институције, комисије и остала тела које имају за циљ доношење одлука које се тичу пацијената као и на унапређењу превентивне здравствене заштите.
- На округлом столу “Куда иде српско здравство” први пут заједно наступају представници два кровна удружења пацијената. Проглас Удружења пацијената Србије отвара теме о којима желимо да разговарамо са свим другим субјектима српског здравства, државом, лекарима и фармацеутском индустријом. Радује ме што су представници свих наведених, са којима ми иначе имамо добру сарадњу, били на овом округлом столу – каже Саво Пилиповић, председник Удружења пацијената Србије.
Проф. др Лидија Кандолф Секуловић наводи да се као лекар дерматолог и субспецијалиста онкологије у свакодневном раду са оболелим грађанима сусреће са потешкоћама и административним процедурама које отежавају правовремено лечење, па је тема доступности лекова постала једно од поља њеног интересовања.
-Убрзани развој медицине, развој и производња лекова према принципима слободног тржишта довела је, на срећу, до повећања броја људи који могу да се лече од оних болести које су раније биле неизлечиве или смртоносне. Истовремено, ова ситуација довела и до великог оптерећења здравствених буџета свуда у свету па и код нас. На основу увида у резултате бројних истраживања, многе земље су се у овој новој ситуацији у последњој деценији мање или више успешно снашле, а на нама је да заједничким напорима Министарства здравља, Републичког фонда за здравствено осигурање, лекара и удружења пацијената кроз дијалог и вишегодишњи рад унапредимо приступ новим терапијским опцијама за наше грађане, јер је свако од нас данас или ће сутра бити пацијент , објашњава проф .др Кандолф Секуловић.
Проф. др Кандолф Секуловић је истакла да свеукупним сагледавањем тренутне ситуације и разумевањем потребе за повећањем здравственог буџета када су у питању лекови и други видови терапије од стране Владе Србије и Министарства финансија, а потом успостављање јединственог, транспарентног и предвидивог система за процену ових нових терапијских опција, омогућило би се боље планирање здравствених буџета и дугорочна сарадња са произвођачима лекова. Тиме би се омогућило и укључивање наше земље у процесе иновације на пољу медицине - најпре кроз циклус клиничких испитивања нових терапијских опција и касније, за оне лекове који се покажу ефикаснијим и безбеднијим од стандардних, њиховог правовремног, редовног и континуираног приступа нашим пацијентима кроз основно здравствено осигурање. Велику улогу у овом процесу имало би и формирање клиничких регистара који ће омогућити увид у број оболелих од одређене болести и исходе стандардних приступа лечењу. На смањење терета обољевања и умирања свакако би утицало и планирање и континуирано повећање здравствене просвећености и континуирано увођење програма превенције за које је доказано да смањују обољеване и умирање од хроничних незаразних болести укључујући кардиоваскуларне, метаболичке болести и канцер као водеће узорке умирања у Србији. Из свих ових разлога подржавам иницијативу свих удружења пацијената који се неупитно слажу око ова три приоритета неопходних за унапређење здравствене заштите у Србији, објашњава проф.др Лидија Кандолф Секуловић.
Др Бојан Тркуља, директор Удружења произвођача иновативних лекова- ИНОВИА навео је да охрабрује чињеница да су држава, здравствени радници, пацијенти и фармацеутска индустрија почели заједнички да раде на решавању великог заостатка у доступности савремених иновативних терапија те да је најважније да се са тим процесом што снажније настави.
- Први и значајни кораци су већ сада начињени и сада би требало радити на што транспаретнијем и добро испланираном процесу увођења нових и проширења доступности већ уведених иновативних терапија. Потребно је стабилно финансирање тог процеса, најбоље кроз посебну буџетску линију, како би пацијенти из свега тога имали највећу добит – каже др Бојан Тркуља.