ПОТПУНА ЗАБРАНА ФИЗИЧКОГ КАЖЊАВАЊА ДЕЦЕ У СРБИЈИ: Шта нам све доноси нацрт новог Породичног закона?
Како је раније речено у надлежном министарству, Закон о изменама и допунама има за циљ да унапреди остваривање права детета и људских права.
Нови Породични закон који би требало да нам одговори на питање да ли родитељи смеју физички да кажњавају своју децу, као што је ударање по гузи, или ће овакво кажњавање бити тотално забрањено у нашој земљи, нећемо добити ове, већ следеће године, кажу у Министарству за бригу о породици и демографији.
Како је објашњено, поступак доношења Закона о изменама и допунама Породичног закона је у току.
Садњом једног дрвета годишње се елиминише 21 килограм карбонског отиска
СТИГАО ЈОШ ЈЕДАН КОНТИНГЕНТ: Србији скоро 80.000 Фајзер вакцина!
ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛУ НЕДЕЉУ: Све смо ближи минусу, киша прелази у снег - забелеће се и Београд
- Одређене фазе у поступку доношења Закона су окончане - јавне консултације, формирање радне групе, израда предлога Нацрта од стране радне групе. Текст предлога Нацрта закона, који је израдила радна група припрема се за следећу фазу поступка доношења закона, односно јавну расправу - кажу у овом министарству и додају:
- С обзиром на сложеност наведеног поступка, обим, садржину и значај одредби Породичног закона предвиђених за измену, поступак доношења Закона о изменама и допунама Породичног закона није могуће окончати до краја 2021. године. Из тог разлога, Министарство за бригу о породици и демографију је доношење овог закона уврстило у План рада Владе Републике Србије за 2022. годину.
Преднацрт овог документа, после неколико година опет у центар пажње враћа тоталну забрану физичког кажњавања деце.
Како је раније речено у надлежном министарству, Закон о изменама и допунама има за циљ да унапреди остваривање права детета и људских права, измени и унапреди неке породичноправне односе и у том циљу унапреди функционисање институција које имају надлежности у области заштите права детета и породичноправним односима.
- Осим забране физичког кажњавања, изменама и допунама закона уноси се дефиниција детета, забрана склапања малолетничких бракова, укидање продужења родитељског права, укидање потпуног лишења пословне способности и замена ограничењем лишења најдуже на три године, укидање могућности да буде усвојено дете родитеља коме је ограничена псоловна способност, укидање могућности закључења споразума о усвојењу, дефинисање најбољег интереса детета у судским поступцима, издавање налога за укључивање у психосоцијални третман или специјализовани програм починиоца насиља у породици као мере заштите од насиља у породици... Осим ових, предвиђене су и друге измене и допуне Породичног закона, о којима ће се расправљати на Радној групи - кажу у надлежном министарству.
Наиме, по преднацрту, свако дете, не само старије од 10 година, моћи ће да износи своје мишљење у судском или управном поступку у коме се одлучује о његовим правима, уколико буду усвојене измене и допуне Породичног закона.
Предвиђен је и други начин усвајања деце. Ако се усвоји биће могуће усвајање детета чији су родитељи непознати дуже од 6 месеци, дете ће моћи да се усвоји од родитеља који су само трајно лишени родитељског права, а неће моћи да се усвоји родитеља који су само потпуно лишени пословне способности.
Између осталих, унете су и новине за хранитеље.
Радна група за израду нацрта измена и допуна Породичног закона почела је да ради у јулу ове године.
Иначе, прва земља која је забранила у потпуности телесно кажњавање деце је Шведска, 1979. године.
Српски Породични закон, који ће претрпети промене након 16 година, ступио је на снагу 1. јануара 2005. године, а у примени је од 1. јула 2005. године.
17 одсто деце у Србији изложено физичком кажњавању
У Србији је 43 одсто деце старости од једне до 14 година било изложено барем једном виду психолошког или физичког кажњавања од стране чланова домаћинства, показало је истраживање УНИЦЕФ-а које је објављено у марту.
Око 39 одсто деце изложено је психолошком, док је 17 одсто изложено физичком кажњавању, како се наводи у саопштењу Центра за права детета.
Забрињава податак да је физичко кажњавање најзаступљеније код деце узраста 3 и 4 године.
Шта спада у физичко а шта у телесно кажњавање
Иначе, у Уницефовом Истраживању примене васпитне дициплине над децом у породици у Србији, наводи се да у насилничке дисциплинске праксе спадају две врсте.
Насилно дисциплиновање је термин којим се дефинише поступак родитеља или старатеља који има за циљ да изазове физички или емоционални бол код детета, како би се исправило или спречило неко понашање. Насилне методе дисциплиновања се могу класификовати у два типа: психолошка агресија и телесно (и/или физичко) кажњавање.
- Физичко насиље према деци се дефинише као употреба физичке силе према детету која може да доведе до повреде здравља, опстанка, развоја или достојанства детета. Оно покрива широк низ поступака попут батина,
ударања песницом, шутирања, вучења за косу, грижења, гушења, печења, тровања, дављења, везивања канапом или ланцем, приморавања детета да остане у положају који изазива бол и слично. Оно може бити изоловани инцидент или активност која се понавља - наводи се у Уницефовом Истраживању.
Телесно кажњавање се односи на било које кажњавање где се користи физичка сила да би се нанео бол или изазвала нелагода код детета са циљем дисциплиновања, исправљања или контролисања нежељеног понашања детета.
- Оно се сматра обликом злостављања деце, иако одрасли често не препознају или не прихватају да је телесно кажњавање право насиље којим се дете деградира и које доводи до физичких повреда и здравствених проблема код детета. Телесно кажњавање се обично односи на ударање детета рукама, шакама или предметима и оно је најчешћи облик насиља над децом у породици - наводи се у овом истраживању и додаје да истраживања указују да телесно кажњавање, притом, није ефикасно у постизању жељеног понашања и да често води до повећане агресије код деце и међугенерацијског преношења насилног понашања.