НЕ ИЗЛАЗИТЕ НАПОЉЕ БЕЗ ПРЕКЕ ПОТРЕБЕ: Останите код куће, све је више повређених, има и тежих случајева
Са повредама нису доминантно старији, већ они у средњем животном добу
Са првим снегом и леденим данима, на Ортопедској клиници на Бањици значајно је повећан број пријема због тешких прелома. Само у понедељак у хитну службу јавило се више од 20 пацијената са повредама које су захтевале хируршку интервенцију, директор Института за ортопедију "Бањица", доктор Зоран Башчаревић.
У СРБИЈУ СТИЖЕ ДРАСТИЧНО ОТОПЉЕЊЕ: Ево од када ће бити И ДО ТРИДЕСЕТ СТЕПЕНИ ТОПЛИЈЕ
ЛЕДЕНО ЈУТРО У СРБИЈИ Температура пала на -13°Ц у 2 града, а РХМЗ најављује НАСТАВАК ХЛАДНОГ ТАЛАСА до краја седмице, али и очекиван ПОРАСТ ТЕМПЕРАТУРЕ – сазнајте када!
УПОЗОРЕЊЕ! ПОСЛЕДИЦЕ МОГУ БИТИ И ФАТАЛНЕ! Деца на удару ЕПИДЕМИЈЕ, болест траје сто дана!
Током ледених дана на Ортопедској клиници на Бањици дневно се у просеку прегледа више од 150 људи. Ових дана пријема је било мање, али је знатно већи број пацијента са тешким траумама.
- Реч је о тешким преломима који захтевају операцију и хоспитализацију. Само у понедељак имали смо више од 20 пацијента чији су повреде такве да захтевају хируршку интервенцију - рекао је директор Института за ортопедију Бањица, доктор Зоран Башчаревић.
Доктор Башчаревић каже, да ако је то могуће, треба избегавати шетње током ледених дана и остати код куће.
- Срећом, имали смо и божићне празнике, а ови ледени дани ће проћи за неколико дана - каже др Башчаревић.
Према његовим речима, људи који се јављају са повредама нису доминантно старији, већ они у средњем животном добу који су изашли нешто да заврше, због чега апелује да ко год може остане код куће и сачека боље време.
- Прелома и повреда има и када је лепше време, али су ови падови тежи и људи су свесни озбиљности повреда - наводи др Башчаревић.
Директора Института за ортопедију Бањица каже да обућа најчешће није фактор који може да помогне или одмогне.
- Ми сви носимо зимску обућу, али на леду то много не помаже. Оно што је опасно је рецимо држати руке у џеповима, јер се приликом пада онда често ломи лакат или други зглобови. Треба бити опрезан и на пешачким прелазима, јер је ту због фарбе нешто клизавије него на коловозима - наводи др Башчаревић.
Напомиње да повреде које можда нису опасне по живот, код старијих људи могу додатно да угрозе њихово здравље и да им се зато треба наћи у оваквим данима.
(Србија Данас/РТС)