Не треба вам ни кредит ни уштеђевина: Младим паровима на селу поклон 10.000 евра за куповину куће
Деценијама уназад у Србији све више младих одлази са села, градови су све пунији, а руралне средине препуштене забораву и пропадању. Углавном када дође време за студирање, већина одлучи да свој животни пут настави у великом граду.
Већина младих мисли ако се одлуче за живот на селу, обрађивање њиве или гајење стоке, да ће то подражумевати мукотрпни рад са неизбежним умором. Истина је да бављење пољопривредом често подразумева рад у физичком смислу, али данас су доступне бројне машине које И више него олакшавају посао. Веома је важно да се међу њима шири свест о томе да у сеоским подручјима вреди живети и од пољопривреде се може издржавати породица.
Такође, са појачаном емиграцијом сеоског становништва у градове, цене плацева са кућом постале су ниже. Тако да поред свих других погодности, јако важна за младе људе је погодност да је живот на селима изузетно јефтинији.
Истина је да је живот у великим градовима и урбаним срединама постао је из године у годину све популарнији тренд, али ипак када год желимо да посегнемо за здравим и мирнијим животом окрећемо се селу. Нажалост, тенденција је таква да и људи рођени на селу журе на улице великих градова, а ретко ко од њих се у родно село и врати. Ипак, како живот на селима не би био на нивоу статистичких грешака и да богата сеоска земља не би била празна и неокопана неопходно је да се људи анимирају и остану да живе на селу, или врате у рурална подручја ако су из њих отишли.
Велику улогу у подстицању повратка људи и поновног рада и живота у селима носи и држава. Она је та која мора да омогући људима да се из великих градова врате селу и да тамо покрену своје послове и остваре своје животне циљеве, али и да онима који већ живе на селу омогући да се одвоје од родитељских огњишта и створе своје.
Република Србија је уочила важност повратка младих на село, те у протеклих неколико година спроводи низ програма за побољшање услова живота и рада на селу, од решавања питања егзистенције становника села кроз задруге, доделу средстава за куповину сеоске куће са окућницом, доделу средстава за куповину мини-бусева за превоз сеоског становништва до лекара, до школе или општинског и поштанског шалтера, као и подстцање културног живота сељана и неговање традиције организовањем манифестација.
Република Србија младим пољопривредницима додељује новчане субвенције како би се живот на селу развијао. У оквиру подстицаја за 3.000 младих пољопривредника додељено је већ више од 25 милиона евра. Највише пројеката је у воћарству, сточарству и повртарству, првенствено јер у тим областима пољопривредници и стичу највише профита. На овај начин држава јача и оживљава сеоске средине, подручја који су основа даљег развоја прехрамбене и прерађивачке индустрије.
Такође, држава опредељује средства за потребе оснивања сеоских задруга. Додељују се бесповратна средства за унапређење задруга из читаве Србије, а уз тај новац произвођачи лакше развијају своје сеоске бизнисе.
СУБВЕНЦИЈЕ ЗА КУПОВИНУ КУЋЕ НА СЕЛУ
То да је Србији од узузетног значаја повратак људи на село говори и чињеница да држава покрива трошкове куповине куће на селу и омогућава развој руралних подручја наше државе у износу од 10.000 евра. Ова могућност намењена је свим паровима који су брачној или ванбрачној заједници, самохраним родитељима и младим пољопривредницима - млађим од 45 година. Они не смеју бити у процесу кредита и не смеју да буду бивши власници некретнине. До сада је уручено решење о куповини 651 куће, а они ће власници кућа морати да буду наредних 10 година, а држава је укупно дала 686,5 милиона динара за те потребе.
Акција се наставља и у плану је да се у 2022. години обезбеди кров над главом за још 6.000 породица у укупном износу од 50 милиона евра, а за пет година још 30.000. Према подацима Министарства за бригу о селу, постоји 150.000 празних кућа чији се власник зна у селима широм Србије и 50.000 чији се власник не зна, тако да ће доста кућа остати празно и даље и ова акција ће моћи да се настави. Највише кућа у овом кругу конкурса куповало се у селима у Војводини, а стратешки је план да се више попуне села у источном и јужном делу Србије како би се Србија равномерно развијала и подмлађивала.
Уз огроман труд и подстицаје државе напокон је враћена нада у развој српског села.
На сајту delagovore.rs можете се информисати о подстицајима и инвестицијама у Србији.