ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ УЗРОКУЈУ СВЕ ВИШЕ ПОЖАРА: Ватрогасци саветују како да најбрже санирате и спречите ширење ватрене стихије
Оно што је такође важно - не смете да паничите
Шта бисте урадили када би се у току кувања запалило уље или храна коју припремате? Вероватно би већина, инстинктивно, узела посуду са водом и покушала да угаси ватру.
Грађани Пожаревца обавештени да затворе прозоре: Локализован пожар на депонији, успоставља се мониторинг на штетне материје
НЕОБИЧНА ПТИЦА УОЧЕНА НА ДУНАВУ! У Србији последњи пут виђена пре више од једног века (ФОТО/ВИДЕО)
"АНА НИЈЕ ИЗВРШИЛА САМОУБИСТВО НЕГО ЈЕ УБИЈЕНА" Трагедија од које се генерал Младић никад није опоравио (ВИДЕО)
Међутим, то је сигуран рецепт да направите хаварију у својој кухињи, а потом и стану.
На ово упозорава један ватрогасац који је одлучио да на друштвеним мрежама подели пар савета у вези са тим како се правилно реагује у оваквим ситуацијама. Он је решио да подели своје искуство јер му се комшиница обратила за помоћ када јој се јуче запалила шерпа. Све се одигравало у једном стану у Београду.
Као прво и основно правило навео је - никако не користити воду!
- Ако вам се запали уље/маст никако користити воду као средство за гашење, то је рецепт за хаварију - навео је.
Најпре, објашњава, треба угасити ринглу.
- Слоните шерпу са вруће рингле, поклопите шерпу са поклопцем (навлажити крпу и прекрити уколико немате поклопац), изнети шерпу напоље/на терасу да се охлади, позвати 193 - следећи су кораци које саветује ватрогасац.
Оно што је такође важно - не смете паничити!
На крају, овај великодушни ватрогасац понудио је и да једном приликом направи видео којим ће демонстрирати каква катастрофа може да настане ако не послушате наведене савете, већ посегнете за тим да запаљено уље угасите водом.
Подсећамо да је недавно забележен случај на Врачару, када је мушкарац заборавио јаја на шпорету која је пржио, услед чега је настао пожар. На срећу, кобне последице су избегнуте.
У последње време нису ретке ситуације у којима пожар изазову неки кућни апарати који су или покварени или које заборавимо да угасимо. Климе, грејалице, пегле, шпрети и плинске боце најчешћи су изазивачи хаварија, па стручњаци саветују проверу њихове исправности и поштовање правила употребе истих како би се избегле катастрофалне последице.