ПОЗНАТО КОЛИКО ЈЕ НУС ПОЈАВА НА ВАКЦИНЕ ДОСАД ПРИЈАВЉЕНО: Нежељене реакције краткотрајне
Досад је пријављена 71 нежељена реакција Агенцији за лекове и медицинска средства
Агенцији за лекове и медицинска средства од почетка вакцинације до данас пријављена је 71 нежељена реакција на вакцину против вируса корона, каже директор Агенције Саша Јаћовић и додаје да није било неочекиваних реакција на вакцину.
Немилосрдне борбе за вакцине у пуном јеку: Како је то Србија изашла као победник, а ЕУ посустала?
ХОЋЕМО ЛИ ОВЕ ГОДИНЕ НА МОРЕ ЗАХВАЉУЈУЋИ ВАКЦИНИ? Докторка Јовановић објаснила када ће се живот вратити у нормалу
НОВИ ПЛАН СПАСА ОД КОРОНЕ: Да бисмо били потпуно безбедни неће се вакцинисати само људи
Он је рекао да су нежељене реакције уобичајене - болно место примене, оток, повишена температура, болови у мишићима, грозница, да су реакције краткотрајне и да нема места за забринутост.
- Све те реакције су краткотрајног карактера и врло брзо пролазе. Оне су предвиђене и јављале су се и током клиничких испитивања. Описане су у сажетку карактеристика лека које су добили здравствени радници - навео је Јаћовић.
Од 71 нус појаве на вакцину, 47 су пријавили здравствени радници, 15 носиоци дозволе за лек, а остатак пацијенти.
Из Агенције за лекове позивају све да пријаве нус појаве, а то могу учинити и онлајн на сајту Агенције за лекове и медицинска средства.
Јаћовић наглашава да је највише пријава било за Фајзер вакцину, затим кинеску и на крају руску.
На глобалном нивоу у имунизацији становника користи се девет вакцина које су добиле дозволу. Јаћовић каже да је у овом тренутку још 236 произвођача у различитим фазама студија за регистрацију ковид вакцине.
- Неке од њих су у претклиничким фазама, мањи број у клиничким. Тржиште вакцина је врло развијено и ми у наредном периоду очекујемо доста захтева за регистрацију тих вакцина у Србији - рекао је Јаћовић и нагласио да ће Агенција као и до сада брзо реаговати и своје послове завршити у што краћем року.
Од девет вакцина које су на глобалном плану у употреби у највише земаља је заступљена Фајзер- Бионтек вакцина, а затим вакцине осталих произвођача - кинеска, Модерна, АстраЗенека, руска Спутњик В.
Упитан да ли су нове количине руске Спутњик В вакцине, које су стигле у нашу земљу у петак 29. јануара, добиле сертификат АЛИМС-а , он је рекао да је дозвола издата истог дана увече.
- Ми смо већ увече издали и увозну дозволу и сертификат анализе за серију која је стигла и којом ће моћи да се вакцинише 20.000 грађана. Већ од суботе руска "Спутњик ве" вакцина је на пунктовима - навео је он.
Посао Агенције за лекове није само да издаје сертификат за вакцину, већ су њихову дозволу морали да добију сви апарати који су стигли у нашу земљу током епидемије вируса корона од марта прошле године - респиратори, оксометри, али и заштитна опрема - маске, слафандери, рукавице, ако и лекови који се користе у терапији.