ПРАВИ МАЛИ РАЈ У СРЦУ СРБИЈЕ: "Шумадијско море" је рај за туристе, риболовце и веслаче
Сви се питају како ће и где ове године на летовање. Међутим, у срцу Србије налази се језеро чији пејзажи итекако подсећају на море и то оно најлепше.
Гружанско језеро једно је од највећих акумулационих језера у региону, настало изградњом бране на реци Гружи, водом снабдева око 300 хиљада људи који живе у његовој близини.
ЗА ПРИМЕР СВИМА! Ови млади људи су ХЕРОЈИ БАЛКАНА, а њихова прича ће вас одушевити
ДР НЕСТОРОВИЋ ДОНОСИ ЛЕПЕ ВЕСТИ: Ево када ће вирус потпуно нестати, али морамо бити опрезни!
ПОТРЕБНИ ДАВАОЦИ КРВИ: Корона смањила резерве, неки пацијенти не могу да чекају
Ово шумадијксо море, како још зову језеро, прави је рај за све љубитеље риболова јер је вода изузетно богата бројним примерцима, па чак и оним капиталним.
- Рибљи фонд који се овде може уочити је изузетно занимљив. Планским порибљавањем у води се сада налазе скоро све врсте. Смуђ, крупни примерци сома, штука, бандар, шаран, укљева, деверика и сребрени караш. Гружанско језеро идеално је место за рекреативне риболовце - рекао је Владица Симић, професор на Природно математичком факултету у Краугејвцу.
Гружанско језеро има обим од 42 километра, широко је између 300 и 2.800 метара, а дубоко 35 метара.
Уз његову обалу могу се видети бројне викендице, па ово мало место од петка до недеље постаје бројније за неколико стотина људи који овде уживају у природним лепотама.
Дужину и ширину овог нетакнутог шумадијског бисера већ неколико година користе и веслачи, из Србије, али и из далеке Кине, чија репрезентација је овде била на припремама.
- Гружанско језеро има велики туристички капацитет. Већ постоји неколико инвеститора који су заинтересовани за куповину земљишта и изградњу смештајних капацитета. Управо овде се одржавају битна спортска такмичња на води. Поред овог изузетног потенцијала који доводи бројне туристе и рекреативце у нашу општину и ловни туризам има предиспозицију да се развија у добром правцу. Природа на нашој територији није штедала своје богатство - изјавио је председник општине Кнић, Мирослав Николић.
На овом живописном језеру своје уточиште проналазе и бројне ретке птице. Пошто се налази на моравско-вардарском миграторном путу, шумадијско море има и веома важну улогу током сеобе птица, али је и зимвалиште за неке врсте патака и гусака.
Било је предлога део језера према уливу Борачке реке и реке Груже буде проглашен за заштићено подручје.
Познато стање патријарховог сарадника који је заражен короном: Стигли и резултати за свештенике са литургије
ПОБЕДНИЧКИ ОДЛАЗАК СА БОЈНОГ ПОЉА: Овако је храбро медицинско особље изашло из хале "Чаир" (ФОТО)
КОРОНА УШЛА И У РУДНИК: Дванаест рудара заражено вирусом у Зајечару
БРАЋА НАСТАВЉАЈУ БОРБУ: Руски војни стручњаци стигли из Републике Српске у Београд (ВИДЕО)
(УЖИВО) Пандемија из минута у минут: Корона букти у Јужној Америци, у Калифорнији рекордан број смрти у једном дану (ВИДЕО)