ПРАВО НА НОШЕЊЕ ОРУЖЈА У СРБИЈИ: Које дозволе су потребне и како их добити? ПЛАНИРАНЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА
Грађани Србије могу легално поседовати и носити ватрено оружје само ако испуњавају све законом прописане услове и добију потребне дозволе.
У Србији, право на поседовање и ношење ватреног оружја регулисано је Законом о оружју и муницији. Узимајући у обзир специфичне законске оквире и строге регулације, грађани могу легално поседовати и носити оружје само ако испуњавају одређене услове и прибаве одговарајуће дозволе. У светлу глобалних расправа о контроли оружја, важно је разумети како се овај процес одвија у Србији и које су његове кључне компоненте.
Ситуације у којима је дозвољено носити оружје
Грађани Србије могу носити ватрено оружје у следећим ситуацијама:
- Лични разлози: Самообрана, спорт и лов су најчешћи разлози за поседовање оружја.
- Професионални разлози: Полицајци, војници и одређени приватни чувари имају право на ношење оружја током обављања својих дужности.
Потребне дозволе и услови за њихово добијање
- Старосна граница: Особа мора бити старија од 21 године.
- Стално пребивалиште: Кандидат мора имати стално пребивалиште у Србији.
- Провера прошлости: Потребно је проћи проверу кривичног досијеа и психолошку процену.
- Обука: Кандидати морају завршити курс обуке за руковање ватреним оружјем.
- Легитимни разлог: Морају имати оправдан разлог за поседовање оружја, као што је лов, спортско стрељаштво или самоодбрана.
Процедура за добијање дозволе
Процес добијања дозволе за оружје у Србији укључује следеће кораке:
- Подношење захтева Министарству унутрашњих послова.
- Провера свих горе наведених услова.
- Након одобрења, кандидат добија дозволу која важи до пет година, након чега се мора обновити кроз исти поступак.
Казне за кршење закона о оружју
Кршење закона о оружју у Србији може довести до озбиљних казни, укључујући:
- Новчане казне од 50.000 до 150.000 динара.
- Затворске казне до три године за илегално поседовање или коришћење оружја.
- Затворске казне до осам година за илегалну производњу, трговину или кријумчарење оружја.
Јавна перцепција и статистике
Јавно мњење о оружју у Србији је подељено. Многи људи сматрају да је поседовање оружја основно право и важно за личну сигурност, док други брину о потенцијалној опасности од насиља и несрећа. Србија има једну од највиших стопа поседовања оружја у свету, са око 39.1 ватрено оружје на 100 становника.
Полиција наставља да контролише наоружане грађане – за нелегално држање оружја казне се пооштравају
Министарство унутрашњих послова Србије интензивно ради на контроли наоружаних грађана, с циљем да се смањи број нелегално поседованог оружја и повећа безбедност у земљи. Према подацима Светског популационог форума, Србија је пета у Европи по броју комада оружја по глави становника, са око 800.000 регистрованих комада оружја.
Пооштравање законских мера и контроле долази након низа трагичних догађаја у мају, када су две масовне пуцњаве потресле нацију. Влада је одговорила доношењем нових мера које укључују пооштравање казни за нелегално поседовање оружја, које сада износе и до 12 година затвора.
Контрола власника оружја
Полиција континуирано врши контроле власника регистрованог оружја, проверавајући да ли испуњавају просторно-техничке услове за чување оружја. "Првенствено се ради на утврђивању испуњености просторно-техничких услова, односно начина на који власници регистрованог оружја држе своје оружје," изјавила је Јелена Лакићевић из МУП-а. Власници морају имати сефове, касе или ормаре који су закључани и неприступачни трећим лицима, посебно деци.
Акција добровољне предаје оружја
У склопу акције добровољне предаје оружја, која је трајала скоро два месеца, грађани су предали преко 108.883 комада оружја и минско-експлозивних средстава. Ова акција је део ширег напора Министарства унутрашњих послова да смањи број илегалног оружја у земљи. Прикупљено је 82.398 комада оружја, 4.243.139 комада муниције и 26.485 комада минско-експлозивних средстава која не смеју бити у поседу физичких лица.
Планиране измене закона
Тренутно је у току рад на нацрту новог Закона о оружју и муницији, који ће додатно пооштрити услове за добијање дозвола за поседовање оружја. Власници ће морати да испуњавају строже критеријуме, укључујући и прибављање важећег лекарског уверења. Такође, предвиђено је да се врши безбедносна процена како би се утврдило да ли неко испуњава све услове за поседовање оружја.
Повећане казне за нелегално поседовање оружја
У складу са новим законским мерама, казне за нелегално поседовање оружја биће додатно пооштрене. Према најавама из Владе, за недозвољено ношење оружја предвиђене су казне затвора од једне до петнаест година, зависно од количине и врсте оружја.
Ове мере део су шире стратегије за повећање безбедности и смањење насиља у Србији, што укључује и едукацију грађана о важности легалног и безбедног поседовања оружја. Полиција ће наставити са контролама како би се осигурало да се нови законски услови стриктно поштују, чиме ће се додатно смањити ризик од злоупотребе оружја у друштву.