Пред нама су тропски дани, паклене врућине: ОВО СУ МЕРЕ које би требало предузети како бисмо помогли себи и другима!
Потражите помоћ ако осећате вртоглавицу, слабост, узнемиреност, интензивну жеђ или имате главобољу.
Србији се сутра и у уторак, према најави метеоролога, очекује високе температуре и до 38 степени, па стручњаци саветују да у таквим екстремним приликама треба расхладити просторије, избегавати физичке активности, узимати више течености, избегавати боравак напољу у најтоплијем делу дана.
Осетљива популација, деца, труднице, стари, оболели од хроничних болести, имају смањену способност прилагођавања и због тога они сами, као и њихови најближи, треба да обрате посебну пажњу на бригу о здрављу и понашању у летњим месецима, саопштио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановиц Батут".
ТАЈНИ СЛАТКИ РАЗГОВОРИ: О чему уз кафу причају мушкарци, а о чему жене
ФАНТАСТИЧНИ ПОПУСТИ У TRAVELLAND-U САМО ДО 30. ЈУНА!
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ НА ВЕЛИКЕ ВРУЋИНЕ! До среде нам неће бити добро, а онда ПРЕОКРЕТ!
Међу мерама које треба предузети је стално расхлађивати свој дом.
Препоручује се одржавање собне температуре испод 32 Ц током дана, односно испод 24 Ц током ноћи. Ово је нарочито важно за децу узраста до 2 године, особе старије од 60 година, као и за хроничне болеснике.
Битно је и избегавајте боравак напољу у току најтоплијег дела дана - од 10 до 17 часова.
Избегавајте напорне физичке активности. Ако морате да их обављате, чините то у току најхладнијег дела дана, што је обично између 4:00 и 7:00 часова ујутру. Боравите у хладу. Не остављајте децу, као ни животиње, у паркираним возилима, наводи Батут.
Указује се и на потребу да се расхлађује тело и хидрира организам.
Туширајте се у расхлађеној води. Можете да примењујете и хладне облоге, пешкире, сунђере, купке за стопала, итд. Носите лагану, комотну одећу од природних материјала, светлих боја. Ако излазите напоље, носите шешир или капу са широким ободом и наочаре за сунце. Редовно уносите течност, пре свега воду, без обзира на евентуално одсуство осећаја жеђи, саветује Батут.
Треба избегавати алкохол и смањити унос кафе и газираних безалкохолних пића. Узимајте мање, а чешће оброке. Избегавајте храну са високим садржајем протеина, наводи се у саопштењу,.
Редовно проверавајте како су вам чланови породице, пријатељи и суседи, који живе сами.
Осетљива популација (деца, труднице и особе старије од 65 година) могла би да затреба помоћ током врелих дана. Ако неко узима лекове, проверите са њиховим лекаром да ли ти лекови утичу на терморегулацију. Затражите медицински савет ако патите од неког хроничног обољења или истовремено узимате више различитих лекова.
Потражите помоћ ако осећате вртоглавицу, слабост, узнемиреност, интензивну жеђ или имате главобољу.
СВЕТЛО НА КРАЈУ ТУНЕЛА: Сваки десети човек који је био близу смрти видео је чудне слике, а ево шта их УЗРОКУЈЕ
Сви знамо да је "Косовку девојку" насликао Урош Предић, али да ли знате ко је ВИТЕЗ са слике? (ФОТО)
ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ: Серија "Мој рођак са села" снимана је по истинитом догађају
Што је пре могуће пређите у охлађен простор и измерите телесну температуру. Попијте неколико гутљаја воде или воћног сока собне температуре. Обратите се лекару ако осетите неуобичајене симптоме или ако симптоми дуго трају.
Ако приметите код неког од чланова ваше породице или људи којима помажете топлу, суву кожу и бунцање, појаву грчева и/или несвестицу, односно губитак свести, одмах позовите лекара/хитну помоћ. Док чекате на помоћ, покушајте особу да расхладите хладним облогама, дајте јој да пије течност, ослободите је вишка одеће, навео је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановиц Батут".
НАУЧНИЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Од ових ЗАРАЗА након ПОПЛАВА здравље вам може бити драстично угрожено! Свету прети катастрова (ВИДЕО)