Представљени резултати трећег по реду истраживања о алтернативним дуванским и никотинским производима
НЕОПХОДНА ДАЉА ЕДУКАЦИЈА ЈАВНОСТИ О КОНЦЕПТУ СМАЊЕНЕ ШТЕТНОСТИ
Национална организација потрошача Србије (НОПС) организовала је конференцију на којој су представљени резултати трећег по реду истраживања о алтернативним дуванским и никотинским производима.
Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије истакао је да су резултати истраживања показали да се број оних који имају поверења у алтернативне дуванске и никотинске производе незнатно смањио у односу на претходно истраживање, па тако сада 30 одсто испитаника сматра да су ови производи мање штетни од цигарета, што је 2 процентна поена мање у односу на прошлогодишње истраживање.
„Са друге стране, драстично се повећао број оних који сматрају да је забрана пушења неопходна, али да би бездимни производи требало да буду изузети из забране, јер мање штете људима у непосредном окружењу. Прошле године је 23 одсто испитаника сматрало да бездимне производе треба изузети из забране, док ове године чак 63 одсто мисли да коришћење уређаја који не производе дим треба да буде дозвољено и онда када се пушење цигарета у ресторанима и кафићима забрани“, рекао је Драгић и додао да ових неколико прилично контрадикторних резултата практично значи да су потрошачи, било да су пушачи или не, прилично збуњени и очигледно немају довољно информација о овим производима.
Говорећи о резултатима истраживања, уредница портала Филтернатива, Марија Мајсторовић Лучић, истакла је да је резултати не изненађују, будући да су у Србији људи генерално недовољно информисани о производима које конзумирају.
„Када поторшача питате шта је најштетније у цигарети, већина ће вам рећи - никотин. Да, никотин јесте опасан, али зато што изазива зависност, али не и остале пушачке проблеме. Зато су алтернативни дувански и никотински производи потенцијално решење за оне који не могу да се реше зависности, а истовремено би да смање штетност по здравље.“
Према њеним речима, најбоље решење била би национална стратегија за смањење штете. „Довољно је да се препише шведски, новозеландски или јапански модел, да струка јавно говори о смањењу штете, да се еветуално смање акцизе на бездимне алтернативе како би потрошачима биле примамљивије и по ценовном рангу. Такође, требало би едуковати људе да знају који су производи безбедни, који су прошли контролу и слично“, закључила је Мајсторовић.
Др Ивана Ескић, орални хирург, објаснила је да је у доба инстант и површних информација, кључна квалитетна едукација, која би била примерена обичном човеку, пушачу, са што мање непознатих израза.„Потребно је на што једноставнији начин објаснити – најбоље за вас је да престанете потпуно да пушите. Уколико нисте спремни на то бездимни производи су боља опција од цигарета, због тога што не производе дувански дим, који је главни узрок штетности“, објашњава докторка Ескић.
Комуникација са пацијентима додатно би требало да буде и у складу са данашњим трендовима и очекивањима: “То у оквиру мог поља експертизе значи објаснити пацијенту негативан утицај дуванског дима на естетику коже, усне дупље и зуба, непријатног задаха и како одсуство дима да ли потпуним престанком или преласком на алтернативе те проблеме може да реши или бар значајно ублажи. Људи траже брзе, опипљиве промене које одмах могу видети, а ово је начин да до тих промена дођу“, поручује др Ивана Ескић.
Алтернативни дувански и никотински производи су све популарнији на нашем тржишту, али и широм света. Истраживање НОПС-а, рађено на узорку од 2.000 испитаника у оквиру њихове базе потрошача, показује да 18 одсто испитаника користи производе који загревају дуван (IQOS и ГЛО), док електронске цигарете користи око 5 одсто испитаника.