ПРЕМИНУЛА ОД КОРОНЕ НА СВОЈ РОЂЕНДАН - СВЕСНО ДАЛА ЖИВОТ ЗА ПАЦИЈЕНТЕ: Тешка животна прича др Ане Чопорде Фишер
Хероина
Србија је потресена смрћу др Ане Чопорде Фишер, анестезиолога у КБЦ Звездара, која је преминула од ковида пре два дана, на свој 41. рођендан. Ана је 141. лекар у Србији ког је убио ковид, а прича о њој је прича о невиђеној жртви коју је ова жена свесно изабрала лечећи ковид пацијенте иако је и сама тешко болесна.
РХМЗ НАЈАВИО ОСЦИЛАЦИЈЕ ВРЕМЕНСКИХ УСЛОВА: Киша, ветар, снег - наредних седам дана веома хладно
НА ЗИДОВИМА ЧУВЕНЕ БЕОГРАДСКЕ ЗГРАДЕ ОСВАНУО НЕОБИЧАН МУРАЛ: Њега зна читав регион и то само по ЈЕДНОЈ реченици која је постала ВЕЧНА (ФОТО)
"БИЛА ЈЕ ВЕЛИКИ БОРАЦ, ПАМТИЋЕМО ЈЕ ПО ЖЕЉИ ЗА ЖИВОТОМ" Емотиван опроштај колега од преминуле докторке Ане
Ана је имала трансплантиран бубрег, била је на имуносупресивној терапији, али и мимо тога, иако је имала све разлоге да не ради у црвеној зони, што јој нико не би замерио, она се од почетка епидемије борила и за животе ковид пацијената. Као и за све друге, када је радила и у зеленој зони, с нековид пацијентима.
Корона убијала и докторе до 30 година старости
Ана је 141. доктор који је од почетка епидемије преминуо у Србији, показују подаци Синдиката лекара и фармацеута Србије (СЛФС). На списку су сви доктори, како нам је речено у СЛФС, за које су с терена сазнавали да су преминули од ковида. Међу њима су бројни лекари који су радили у црвеним зонама и на другим местима лечили ковид и нековид пацијенте. Има и младих, попут Ненада Максимовића (37), Бобана Рајковића (32) или Соње Ракочевић (48), чија смрт је такође потресла Србију. Ту су и они који су по струци били лекари али су били запослени ван медицине, они који су били у пензији, а међу њима је било многих ангажованих у приватној пракси. Многи су били здрави ко дрен пре него што их је ковид снашао, а многи су имали и придружене болести и били старије животне доби. Али свима њима је заједничко - др испред имена (мада има и неколицина фармацеута са пх) и ковид 19.
Иза себе је оставила супруга и ћеркицу, коју је родила захваљујући чуду, неуморној вери и голготи коју је прошла да би постала мајка. Сама Ана је 2017. писала о томе како је уз тешку болест успела да постане мајка јер је три године раније сазнала да мора на дијализу. Иако су јој доктори рекли да је немогуће да с таквом болешћу има потомство, вантелесна оплодња успела јој је из трећег покушаја. Али борба је тек почињала. Морала је да прима дијализу шест пута недељно по пет сати. Трудноћа се одмах искомпликовала:
- Први пут су ми пунктирали стомак и извукли три литра течности, после 12 сати вода се вратила, а онда опет пунктирање и опет три литра... Једном када је дошла сестра како бих примила дијализу, девојке са одељења су је питале: "Извините, да ли је ова трудница имала саобраћајну несрећу?" Тако сам изгледала, као да ме је неко у најмању руку тукао - рекла је тада, између осталог, Ана за часопис Доживети 100.
Прикључили су је и на апарате за дисање, а потом јој и саопштили да мора да прекине трудноћу како би сачувала главу. Одбила је. Порођај је кренуо на самом почетку осмог месеца, када се пробудила у локви крви!
- Као анестезиолог никад у операционој сали нисам видела толико крварење. Никад... Ноа је рођена 20 минута касније са лепом оценом. Моја беба је била тешка 1.950 г и 44 цм дугачка... После неколико сати дошао је неонатолог да ми каже да је беба почела лошије да дише и да је морао да је интубира и стави на апарат за вештачко дисање - причала је Ана, чија девојчица се опоравила.
Али сада је остала без маме, која није штедела себе за животе других...
Много болесних лекара и сестара
Др Татјана Аџић Вукичевић, директорка ковид болнице у Батајници, рекла је за РТС да је тренутно много лекара и сестара заражено и да када би се случајним узорком тестирали, сваки други би био заражен. Додала је да је у ковид болници Батајница позитивно на коронавирус било 30 младих медицинара. Навела је да је, по податку од понедељка, у Клиничком центру Србије било 163 ковид позитивних лекара и медицинских сестара.