ПРЕТЕ НАМ ОЗБИЉНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ПО ЗДРАВЉЕ: Седам градова у Србији у ЦРВЕНОЈ ЗОНИ због загађења ваздуха
Београд је (сада већ стандардно) и данас на петом месту по загађености ваздуха у свету, а прва престоница у Европи.
Последњи пут Београд је био и најзагађенија светска престоница 3. новембра и то на на Светски дан здравог ваздуха.
ИМУНОЛОЗИ РАЗБИЛИ ИЛУЗИЈЕ О КОРОНИ: Важно је да приметите симптоме вируса на време да бисте спасли себе и друге!
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: У Србији потврђено 2.112 нових случајева, преминуло је десет особа
"ПОВЛАШЋЕН ЖРЕБ" ЗА РЕСТОРАНЕ БРЗЕ ХРАНЕ? Испред објеката дугачки редови: Да ли они смеју да раде после 23х?
Индекс загађења, према подацима сајта Waqi који мери тренутно светско загађење, данас је у Београду преко 150, а да би ваздух био посматран као незагађен, ниво ПМ 2.5 честица не би требало да прелази 50, а тешко се дише широм Србије.
Ако посматрамо ситуацију по општинама у Београду најкритичније је на Врачару где је према последњим подацима са sajta Waqi инфо ниво ПМ 2.5 износи 172, у Земуну 162, а на Чукарици 159. У црвеној зони по загађености ваздуха су још и општина Звездара са 157 ПМ 2.5 честица, као и Нови Београд са 150.
А то значи: Свако може да осећа тегобе
Како стоји у објашњењу црвене зоне на овом поратлу, односно категорије у којој је ваздух окарактерисан као нездрав, "свако може да осећа здравствене тегобе, док осетљиве здравствене групе могу да имају озбиљне последице по здравље".
И ако је лепо време и недељено поподне када свако пожели да прошета, то ипак није препоручљиво у ком год месту да живите јер је ваздух загађене скоро у целој земљи.
Данас се тешко дише малатене у целој Србији, а поред Београда у црвеној зони са нездравим ваздухом су и Лозница где ниво ПМ 2.5 честица износи 163, у Краљеву 157, док је у Нишу 153.
Ваздух је још загађен и окарактерисан као нездрав у Шапцу где је износ ПМ 2.5 лестица 152, док је у Косјерићу и Новом Пазару 151.
Опасан феномен
Са доласком хладнијег времена увек се више говори о загађењу ваздуха. Као главни кривац наводи се почетак грејне сезоне. један од разлога аерозагађења могао би да буде и то што иако је температура преко дана изнад 15 степени, ујутру и увече је знатно нижа, те се одмах посеже за огревом попут дрва и угља који се убрајају међу главне "кривце" за загађење ваздуха.
Било како било, ваздух се у нашој престоници данима јасно види, што никао не би смело да се дешава.
Загађење ваздуха вишеструко је опасан феномен.
Зато је важно да се вредности константно прате како бисте знали како да се понашате - нарочито ако сте трудница, излазите са малом децом или припадате некој другој осетљивој групи.
Загађен ваздух може имати озбиљне последице по ваше здравље.
Када је ваздух означен као нездрав код свих грађана могу да се јаве последице по здравље, блаже или јаче, а они који припадају осетљивим групама могу да се суоче са озбиљним здравственим тегобама.
Активна деца и одрасли, те људи са срчаним и респираторним обољењима попут астме треба да избегавају сваки боравак на отвореном. Сви остали, посебно деца, треба да ограниче боравак на отвореном. Избегавати све активности на отвореном које подразумевају убрзано и дубоко дисање.
ПМ честице
Као један од начина да се заштите од загађења, користите маске - оне ће колико толико успети да зауставе да прдор нездравих ПМ 10 и 2,5 честица. Од последица удисања загађеног ваздуха годишње умре око 8,8 милиона људи широм света, установили су научници, а последице живота у тако загађеним срединама су и те како опасне по наше здравље.
- Чист ваздух основ је за здравље људи". Лепо звучи, али ништа више од тога јер наша земља налази се на незавидном петом месту по загађености у Европи, док је Београд 26. на листи светских престоница са најзагађенијим ваздухом, показала је анализа прошлогодишњег стања ваздуха широм света.
Смртни случајеви
Уколико говоримо о нормалним вредностима, ваздух се састоји од отприлике 4/5 азота, 1/5 кисеоника и врло мало водоника, озона, угљен-диоксида и водене паре. Проблем настаје када се овај однос поремети.
Сваке године загађен ваздух убије више људи него пушење, показали су резултати истраживања међународне групе научника. Научници су установили да је у Европи, кључном фокусу истраживања Европског удружења кардиолога, од последица загађеног ваздуха смртно страдало око 790.000 људи.
Према подацима Светске здравствене организације, на листи десет најзагађенијих градова у Европи пет је на Балкану, а судећи по студији СЗО од пре две године, 2010. загађење ваздуха било је узрок смрти више од 37.000 људи на западном Балкану.
Иима ли еколошке свести
У Србији је нарочито присутан проблем загађења ваздуха, првенствено као последица изразито ниског нивоа еколошке свести грађана. Концентрација честица чађи и ЦО2 је у неколико индустријских градова на критичној граници, што веома негативно утиче на здравље људи, упозоравају доктори. Као резултат вишедеценијског занемаривања проблема загађивања ваздуха, у Србиији је данас најмање два и по милиона људи изложено ваздуху који се може сматрати опасним по здравље.
Како загађен ваздух штети нашем здрављу
Кључне загађујуће материје које узрокују прекомерно загађење ваздуха у Србији су честице ПМ, азот-диоксид и сумпор-диоксид
Честице (ПМ)
Мале честице у ваздуху. Број поред скраћенице ПМ означава величину честице: ПМ10 је 10 микрометара или мање, ПМ2,5 је 2,5 микрометра или мање. Када се удахну, путују у крвоток и изазивају штету нашим плућима и срцу. Оне могу да изазову мождани удар и доведу до преране смрти.
Сумпор-диоксид (СО2)
Веома токсичан за људе приликом удисања. Може да изазове јаку иритацију носа и грла. Високе концентрације могу проузроковати животно опасно нагомилавање течности у плућима.
Симптоми могу да обухвате кашаљ, недостатак даха, отежано дисање и стезање у грудима. Само једно излагање високој концентрацији може изазвати дуготрајно стање попут астме.
Азотни оксиди (NOx)
Ово су гасови који изазивају упалу дисајних путева. Изазивају оксидациони стрес, који може да поремети нормалне станичне ћелијске механизме и да нанесе оштећење ткиву.