ВИРУС ЈЕ У ЦИРКУЛАЦИЈИ! Пријављена епидемија малих богиња у Београду
Инкубација траје најмање 7 дана.
У Београду је пријављена епидемија малих богиња, речено је у Заводу за јавно здравље Београд. У престоници су јутрос, како смо већ објавили, потврђени нови случајеви оболевања од морбила. Оболео је мушкарац од 46 година и дете од 3.
ЈОШ ДВА НОВА СЛУЧАЈА МАЛИХ БОГИЊА: Мушкарац и трогодишње дете примљени у болницу
"ОСТАВИО МЕ КАО ПСА НА УЛИЦИ!" Испливала ШОКАНТНА нова преписка нестале српске снајке и њене пријатељице! Ана се ПЛАШИЛА за свој живот?!
АУ, ПА ДА ЛИ ЈЕ ОВО РЕАЛНО?! Температуре данас у дебелом плусу, као да није фебрурар
Мушкарац има непознати вакцинални статус, а дете је невакцинисано.
Заједно са њима, од 6. фебруара до данас у Београду су морбиле потврђене код укупно 11 особа. И мушкарац и дете су хоспитализовани у болници, ради изолације и праћења.
Мале богиње су до сада потврђене у овој сезони у Београду, Новом Саду и Старој Пазови.
Први случај оболевања у овој сезони од морбила потврђен је у Србији 6. фебруара код дечака, чија се мајка најпре заразила у иностранству.
Морбиле се преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
- Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана. Након тога долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и конјунктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Набројани симптоми трају 2 до 4 дана, након чега долази до скока телесне температуре, преко 40 степени и појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату, која се затим шири на труп и екстремитете - објаснили су у Заводу за јавно здравље у Београду.
Оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када је још увек без тегоба, 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе.
- Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида. Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смтних исхода настаје управо због ове комликације. Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода - кажу у Заводу.
(Србија Данас/Телеграф)