ПРИМИЛИ СТЕ ПРВУ ДОЗУ, А НЕ СТИЖЕТЕ НА ДРУГУ? Детаљан протокол: Шта се дешава ако закасните на ревакцинацију?
Директор канцеларије за ИТ и еУправу је објаснио и шта се дешава уколико грађани закасне на ревакцинацију
Проф. др Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу, рекао је да ће вакцинација АстраЗенека вакцином, чије су прве дозе стигле јуче ујутру, почети већ сутра широм Србије.
- Вакцинација АстраЗенеком почиње одмах, захваљујући логистичком систему који смо успоставили, оне већ данас путују до сваке општине и града у Србији. Грађани ће већ сутра од Лесковца, Врања до Суботице и Сомбора моћида приме вакцину АстраЗенеке - рекао је.
ОД СУТРА МОГУЋА ВАКЦИНАЦИЈА У СВИМ ОПШТИНАМА: АстраЗенека биће доступна свим грађанима
ПРИМЕТАН БЛАГИ ПОРАСТ: Министар просвете открио због чега има више заражених школараца
ПРЕСЕК КОРОНЕ ПО ГРАДОВИМА: Скоро трећина новооболелих у Београду, расту бројке и у осталим местима
Ревакцинација кинеском вакцином може се обавити већ после две недеље, Фајзеровом вакцином обавља се три недеље након примљене прве, а руском после 28 дана. Када је реч о ревакцинацији оксфордском вакцином, како Јовановић каже, ту је ситуација мало специфична.
- Први пут имамо вакцину где се друга доза даје после тачно 12 недеља. Ми ћемо грађане подсећати СМС-ом и мејловима да после 12 недеља иду на другу дозу, али и они треба да размишљају о томе. Свима смо рекли дана када приме прву дозу тачно после три, или у овом случају 12 недеља иду на другу дозу - објашњава Јовановић.
Директор канцеларије за ИТ и еУправу је објаснио и шта се дешава уколико грађани закасне на ревакцинацију.
- Не морају поново да се пријаве, јер ми чувамо другу дозу за сваког грађанина. Оног тренутка када им лекар каже да су спремни за вакцинацију (у случају да се заразе између две дозе) треба да се јаве у свој пункт. Исто важи и у случају да се разболе пре прве дозе. Грађанима који се нису појавили у одређеном термину даћемо још једну прилику и поново ћемо их позвати - рекао је он.
Јовановић је казао да уколико грађани не могу да дођу у тачно одређено на ревакцинацију јер су морали хитно негде да отпутују не треба никоме да се јављају.
- Хајде да се трудимо да то буде баш тог дана када је назначено. Уколико су ипак спречени, грађани треба одмах сутрадан или пекосутра да дођу на пункт и покажу позив, њих чека доза и биће ревакцинисани. Сви пунктови имају спискове и евиденцију и знају када грађани нису дошли, али морају да приме своју дозу - навео је.
Када је реч о грађанима који не могу да дођу на вакцинацију, већ је потребно вакцинисати их код куће, Јовановић је истакао да то није увек могуће. Наиме, како каже, од данас креће акција са локалним самоуправама који ће контактирати с грађанима и почиње вакцинација кинеском Синофарм по кућама.
- Немогуће је руском или Фајзер цепивом вакцинацију обављати по кућама из логистичких разлога, начина на који се оне чувају. Тако да је савет грађанима који би да се вакцинишу код куће, да траже или кинеску или АстраЗенека вакцину – каже Јовановић и додаје да АстраЗенека и Синофарм имају сличне лигистичке карактеристике - каже Јовановић.
- Ту има само један проблем. У бочици АстраЗенека вакцине се налази 10 доза, тако да кад се отвори све мора бити одмах потрошено - додаје он.
Јовановић каже да је могуће и да грађани не добију обавештење у виду СМС-а о ревакцинацији, али само уколико не оставе број телефона.
- СМС и мејл је само подсетник. Грађани морају да знају када тачно иду на ревакцинацију. Ако је била среда, опет у среду за три недеље иду, добили позив или не. Морамо таквом дисциплином да завршимо вакцинацију - објашњава он.
Просек старости вакцинисаних грађана је близу 66 година.