СВАКИ ДРУГИ ГРАЂАНИН ИМА ПРОБЛЕМ СА ПРИТИСКОМ: Ако се не лечи може изазвати мождани удар - како га спречити и ГДЕ ГРЕШИМО?
Они који болују често не узимају лекове на адекватан начин или поричу да су болесни, кажу стручњаци.
Једна од главних бољки од које болује сваки други Србин је висок притисак, показују званични подаци. Главни разлози због којих не успевамо да ову болест држимо под контролом су прескакање терапије и стрес, кажу стручњаци.
НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА! Они који су прележали ковид имају ДУГОВЕЧНО имуни одговор?
ОЛГИЦУ "ЕСТЕТСКУ УМЕТНИЦУ" РЕКЛАМИРАЛИ И ПОЗНАТИ: Ражнатовићке ишле код ње на третмане - нова исповест још једне жртве
ЖИВОТИЊА НАЈПРОФИТАБИЛНИЈА ЗА УЗГОЈ: Епидемија короне ВИШЕСТРУКО повећала ПОТРАЖЊУ за овим МЛЕКОМ (ФОТО)
Доктор Дејан Милашиновић са Клинике за кардиологију Клиничког центра Србије, каже да повећавање и смањивање терапије на своју руку није добар потез и да, ако све урадимо како треба, лечењем притиска можемо да спречимо срчани и мождани удар.
"НЕМАМ ЛЕКОВЕ, НИСАМ БОЛЕСТАН"
Највећи проблем код крвног притиска јесте што га велики број људи једноставно - не лечи, а за то постоје психолошки и практични разлози, тврде лекари.
- Да би редовно узимали лекове, пацијенти најпре морају да признају себи да су болесни и да су им лекови потребни. Одбијање терапије често је одбрамбени механизам, по систему ‘немам лекове, нисам болестан’. То им понекад успева, јер симптоми крвног притиска у почетку често нису изражени и не ометају свакодневне активности - каже др Милашиновић.
ТИХА ОПАСНОСТ ПРЕТИ
Да би се висок притисак лечио, често мора да се узима више различитих група лекова, што је многима непрактично и представља им проблем.
- Ипак, нови лекови за притисак омогућавају да више различитих група лекова узимате у једној таблети. То може да поједностави лечење. Мора да се зна да хронично нерегулисан крвни притисак педставља тиху опасност, због чега је терапија важна - каже др Милашиновић.
НЕ СМАЊИВАТИ НИ ПОВЕЋАВАТИ НА СВОЈУ РУКУ
Многи пацијенти терапија за притисак узимају на своју руку. То значи, повећавају дозе када је притисак повишен и смањују их ако осете да је низак.
- Дешава се да се дозирање неких лекова смањи током летњих месеци због високих температура које шире крвне судове и доводе до нижег притиска. Ипак, пре сваке промене, повећавања и смањивања терапије, најбезбедније је имати надзор лекара. Када се притисак адекватно лечи, то може да смањи ризик од срчаних и можданих удара - каже доктор.
СТРЕС ГЛАВНИ КРИВАЦ
Стрес све више постаје саставни део живота и то јесте један од главних проблема за лечење притиска, кажу кардиолози.
- Када смо под стресом наше тело излучује више хормона, који доводе до грчења крвних судова и акутно повишеног крвног притиска. Стресни догађај утиче на тренутни пораст притиска, док је хронична изложеност стресу повезана са ризиком од хипертнезије и хронично повишеног крвног притиска. Када се то открије, осим лекова је важно разговарати са пацијентом - каже кардиолог Милашиновић.
Лекар подсећа да према последњим међународним препорукама вредности крвног притиска не треба да прелазе 130/80 mmHg.