ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ: Нацрт новог правилника о кесама упућен министарству!
Правилник се односи на домаћу производњу, али и на кесе из увоза.
Привредна комора Србије доставила је Министарству заштите животне средине "Нацрт правилника о техничким и другим захтевима за пластичне кесе за ношење и о оцењивању усаглашености" који предвиђа да се на тржишту Србије први пут појаве компостабилне кесе од биополимера.
Правилник јасно дефинише типове кеса, садржај, стављање у промет, као и означавање. Кесе су разврстане по категоријама и дефинисана су значења полиетиленске, компостабилне и кесе са адитивом за оксидациону разградњу и биоразградњу, објаснио је Драган Стевановић, секретар Удружења за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала ПКС.
Документ је донет са циљем да се тачно регулишу техничке карактеристике и својства која мора пластична кеса да има како бисмо избегли свако неразумевање и што боље заштитили животну средину, произвођаче, здравље и безбедност становништва поготово када је у питању паковање хране, истиче Стевановић.
- Значајно је да се овим правилником први пут доносе технички услови за стављање кеса у промет од биополимера, такозваних компостабилних кеса - навео је Стевановић. Јасно је дефинисано од чега је направљена кеса и шта може да пише на њој, како не би долазило до забуне у тумачењу да ли је кеса биоразградива или не што је био случај протеклих месеци. Постоје три врсте кеса по дебљини, до 15 микрона, од 15 до 50, и преко 50 микрона.
Када је реч о материјалима од којих се могу правити, донети су технички услови за кесе од чистог полиетилена, за кесе од нових биосировина и оне са додатком оксоразградивих адитива, а које су и раније биле дефинисане старим правилником.
У фебруару ће бити одржана јавна расправа о предложеном "Нацрту правилника о техничким и другим захтевима за пластичне кесе за ношење и о оцењивању усаглашености".
У припреми правилника учествовао је и градски Секретаријат за заштиту животне средине.