"ПРОБЛЕМ ЈЕ ШТО СУ НАМ БОЛНИЦЕ ПУНЕ" Доктор Јанковић из црвене зоне открио шта највише забрињава
Др Јанковић истиче да вакцинисани могу да се заразе, али сматра да не представљају опасност по друге.
Епидемиолошка ситуација у Србији је алармантна, а о томе је говорио и заменик директора КЦ Ниш, анестезиолог др Радмило Јанковић.
САВЕТИ СТРУЧЊАКА: Ево како да спречите последице остеопорозе, ове групе су у НАЈВЕЋЕМ РИЗИКУ од оболевања!
СИТУАЦИЈА ИЗМИЧЕ КОНТРОЛИ У СРЦУ ШУМАДИЈЕ: Све више заражених, у последња 24 сата оболеле 134 особе
"ОБЕЗБЕЂЕН ПРЕВОЗ ДО ДОКТОРА ЗА НАЈСТАРИЈЕ СУГРАЂАНЕ" Јанковић: Општина Мионица брине о свим грађанима
- Нарочито је битан број хоспитализованих, скоро 6.000, то су подаци заиста алармантни, укључујући оне који су најтеже оболели, на механичкој вентилацији. Грађани треба да схвате да је данас понедељак, већ смо навикли да се викендом људи мање јављају са тегобама, очекујемо релано сагледавање у уторак и среду, реално је очекивати да ће број расти. Посебно забрињава број хоспитализованих - рекао је он гостујући у Београдској хроници.
Он је прокоментарисао и ситуацију у Нишу.
- Ниш је јако тужан последњиих дана, прекјуче смо изгубили дивног суграђанина, који је био икона старог духа. Ниш сваког дана губи драге суграђане, оно што је проблематично последњих недеља је да је више од три четвртине наших пацијената су грађани Ниша. За последњих 20 дана готово 10.000 заражених Нишлија, без обзира колико је тешка и тужна ситуација, гледајући своје младе суграђане, чини ми се некако да то њих не дотиче - рекао је доктор, који је тек изашао из црвене зоне, где свакодневно лечи облеле од ковида.
Др Јанковић истиче да вакцинисани могу да се заразе, али сматра да не представљају опасност по друге.
- Што се тиче ширења вируса то је још увек контроверзно, вакцинација не обезбеђује неку врсту непробојне кациге око главе која ће спречити да вирус уђе у нос или уста. Он ће бити ту и ви га можете детектовати ПЦР тестом, али нећете имати симптоме, нећете оболети и нећете завршити у болници. Мислим да ти људи не преносе вирус, то још увек није доказано, али оно што смо пропустили је да у том мирном окружењу нисмо убрзали вакцинацију и сада имамо доста заражених који су се тек вакцинисали или ревакцинисали. Оно што је проблематично је изгубљено поверење у вакцинацију које је било јако крхко. Ми смо плодно тле, људи се полакоме и пођу за тим причама.
Он је истакао и да нема заражавања након примања неких других вакцина, "али никада немате у циркулацији толико вируса морбила, заушака...".
Анестезиолог сматра да су мере закаснеле, али да је ствар поправљива.
- Поправљиво јесте, није само доношење мера. Ми имамо проблем што су нам пуне болнице, доста је тешких пацијената, не можемо да лечимо друге пацијенте, огроман је притисак јавности ка нама, моје колеге нису користиле одморе. Људи који раде у црвеним зонама су видели море патње и туге, људе у затвореним кесама, просто је недопустиво да се не чини ништа да се не доведе до те ситуације. Вакцинација је једини излаз, вирус неће нестати, биће ту још дуго, вероватно као и грип. Али вакцинацијом ћемо спречити да налази оне који ће тешко оболети - закључио је.