Проблеми за тим студената са Машинског факултета: Пројектовали соларни брод, али немају новца за такмичење!
Тим студената Машинског факултета из Београда, овенчан бројним наградама, пројектовао је соларни брод надајући се учешћу на светским такмичењима. Али испречио се новац
Такмичење у Монаку су морали да пропусте јер нису имали новца да направе пловило и отпутују, али се свеједно спремају за следећа. А њихови досадашњ резултати показују да важе за фаворите.
У соларни брод потребно је уложити 5.000 евра и то без додатних трошкова путовања и осигурања које је наопходно платити како би брод испловио и могао да се такмичи у акваторију марине у Монаку. Уместо да тим представи пројекат, на такмичење путују два студента да би остварили контакте. И све то у нади да ће успети да сакупе новац за престижно такмичење у Монаку следеће године.
ОТКРИВЕН РАЗЛОГ ИЖИВЉАВАЊА ХРВАТА У ШИДУ: Натерали дечака да запали српску заставу јер му је деда ЧЕТНИК?!
КОЛАПС НА АУТОКОМАНДИ: Све стоји, а нико не зна зашто! Не ради ни семафор на раскрсници код Црвенкапе на Новом Београду
ПРОРАДИЛИ Фејсбук, Инстаграм и Воцап! Откривен разлог ПОТПУНОГ КОЛАПСА на друштвеним мрежама
- Да бисмо били компетитивни за овај пројекат, неопходне су финансије. Ту су велике ставке материјали од којих се прави брод. Соларни брод углавном је сачињен од карбонских влакана, која су веома скупа. Планирана дужина је седам метара и његов труп би био оптимизован за употребу хидрокрила, чија је основна функција да смањује отпор при великим брзинама. На проширеној палуби замишљено је да стоје соларни панели за напајање погона, а снага мотора била би око шест киловата. То је брод којим би управљао човек и 11 квадрата соларних панела из којих се обезбеђује електрична енергија за погон - објашњава Немања Шурбатовић са Машинског факултета.
Студентском тиму и њиховом прогесору Милану Калајџићу зато, иако су успели да осмисле вредан пројекат, предстоји да се боре да обезбеде новац.
- Државна улагања су буквално нула, али финансирање пројеката и сам буџет нису пресудни да би се постигли одлични резултати. Средства која ми тражимо и која су нам неопходна буквално су минимална и њих углавном добијамо захваљујући донаторима и спонзорима кроз лични контакт - каже Калајџић.
Претходних година су ентузијастични студенти на челу са изванредним професором учествовали на такмичењима и имали су запажене резултате.
- Знање смо показали прошле године, када смо освојили прво место на хидроконтест такмичењ у Сен Тропеу. Тада смо се такмичили са моделом брода на даљинско управљање. За то смо једва скупили око 10.000 евра, док су, рецимо,наше колеге из Швајцарске за тај пројекат добили 100.000. - истиче немањ Шурбатовић.
БАХАТОСТ НАЈГОРЕ ВРСТЕ! Снимак са београдских улица ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА, замало избегнута ТРАГЕДИЈА (ВИДЕО)
БАХАНАЛИЈЕ НА МОРУ Црногорски политичари наручују ВИП проститутке из Србије! Три ријалити учеснице најтраженије, ево колико ЗАРАЂУЈУ
БРЖЕ ДО ПРЕКИДА БРАКА: Процедура развода од сада доживљава БИТНУ ПРОМЕНУ
На питање да ли ће успети да скупе средства за брод до следеће године, професор Калајџић не одговара претерано оптимистично.
- С обзиром на овогодишње искуство, не знам шта бих рекао. У сваком случају ћемо се трудити. Једно је сигурно, знања не мањка, можда смо чак и бољи од наших колега из инострнства који конкретно за овакве пројекте имају на располагању значајно веће буџете. Средства која нама требају су буквално минимална, то је улазница на таква такмичења. Можда бисмо победили ако бисмо успели да одемо. То би била победа за целу Србију -
ЧУДЕСНА ВОДА Знате ли зашто је море слано? (ВИДЕО)