ПРОФЕСОР КОЧОВИЋ НАПОКОН ОЛАКШАО СРБИЈИ! Ево када се чека крај "владавине" корона вируса (ФОТО)
- Треба да знамо да смо у врху другог таласа имали 400 заражених дневно, тако да је хиљаду много, рекао је Кочовић
Професор информатике Петар Кочовић који је изашао у јавност са математичким моделом помоћу кога прогнозира кретање броја заражених корона вирусом, што у Србији, то и шире, оценио је у данашњем разговору да се пад у броју заражених очекује до краја марта, али да не верује да ће крај трећег таласа бити на крају трећег месеца ове године.
Потрага за балансираним животом је могућа мисија: Откријте мале ствари које ће вас учинити срећним
У ЗАЈЕЧАРУ И ДАЉЕ ТЕШКО: У последња 24 сата преминуле две особе, на кисеонику 47 пацијената
ТЕСТОВИ НА КОРОНУ ПОНОВО У АПОТЕКАМА! Нова правила - ево ко сме да их користи и колика је ЊИХОВА ЦЕНА
Према његовим речима, у протеклих 12 дана ситуација је нешто лошија. Наводи да је најпре забележен нагли пад броја заражених у децембру и јануару, да је недавно било пет дана у којима је крива заравњена, али да се од тада бележи и благи пораст броја оболелих по дану.
- То што једног дана расте, други дан падне, то се у дугорочном периоду од 14 дана нама приказује као стални раст. Може да се деси да крајем марта видимо да ситуација може да буде боља, али талас по мом мишљењу неће да се заврши - рекао је наводећи да заправо очекује да и у наредним данима расте број заражених, те да би за 15-ак дана могло бити боље.
Такође је рекао да је у овим условима тешко предвиђати. Како је рекао, његов математички модел у једном тренутку је показао и да ће крај таласа бити 22. фебруара. Сада, наводи, то није случај.
Наводи два разлога из којих је дошло до померања.
- Раст је проузрокован скијањем, одатле долази велики број заражених, то је др Стевановић рекао пре два дана. Други је разлог што су школе почеле да раде, па је наставно особље почело да се заражава - оценио је.
Верује и да број заражених неће расти као што је то био случај у новембру, када смо данима бележили више од седам хиљада заражених за 24 сата. Садашњи раст објашњава и недисциплином у периоду 15. децембар - 31. јануар, као додатним факторима.
- До краја марта ће тај број сигурно да падне. Моја је процена да ће бити испод хиљаду, али треба да знамо да смо у врху другог таласа имали 400 заражених дневно. Тако да је хиљаду много - опомиње.
Каже и да је тренутно вакцинисано 7,5 одсто становништва у Србији, те да би се, уз довољан број вакцина, тако да буде заштићено 60-70 одсто становника Србије, из епидемије могло изаћи крајем августа. За окружење ипак не предвиђа једнако позитиван сценарио.
Према актуелним подацима, Србија је и даље у попстар зони, са 300-500 заражених на 100.000 становника.
- Никако да изађемо, а требало је пре 15 дана. Наша дисциплина је допринела томе - казао је проф. Кочовић.
Подаци о броју заражених за 24 часа у последњих седам дана
Према најновијим информацијама за 5. фебруар, заражено је 1.968 особа, тј. 16,60 одсто од тестираних 11.854 особа. Према подацима за 4. фебруар корона вирус потврђен код 1.863 особе у Србији, што је 15,46 одсто у односу на број тестираних (12.047 особа).
Дан раније, 3. фебруара, било је 1.932 заражених, односно 16,15 одсто од 11.960 тестираних.
Другог фебруара у Србији је било је 1.903 заражених, тј. 15,61 одсто од 12.191 тестиране особе.
Првог фебруара било је 1.739 заражених особа, што је 16,61 одсто од броја тестираних (10.471 особа).
Последњег дана јануара било је заражено 1.366 особа, тј 17,31 одсто у односу на 7.893 људи, колико их је тестирано. Тридесетог јануара било је заражено 1.543 особе, 16,11 одсто од 9.576 тестираних.