МЕТЕОРОПАТЕ НА УДАРУ! Температурни ШОК утиче на психу: Због нагле промене можете постати АГРЕСИВНИ, али постоји начин како да превазиђете то
Да ли овакве осцилације времена утичу на расположење као и на продуктивност људи?
Нагла промена времена неповољно утиче на наша осећања и понашање, а психолог Јована Стојковић за Informer.rs открива због чега долази до промене у расположењу и како то превазићи.
ПОВЕДИТЕ РАЧУНА АКО СТЕ КРЕНУЛИ НА ПУТ! Нестабилно време отежава вожњу - а ово возачима прави додатне проблеме
НАРЕДНИХ ДАНА СМЕНА СВА ЧЕТИРИ ГОДИШЊА ДОБА: Србија поново у минусу, али зима ће бити кратког века - промена стиже преко ноћи!
ОДРЖАНА СЕДНИЦА ИЗБОРНЕ КОМИСИЈЕ: Позната имена кандидата за председника САНУ
Тренутно се суочавамо са нестабилним временом у Србији. Након необично топлог времена за ово доба године, имамо пад температуре као и повремене кише, а како метеоролози најављују следи нагла промена времена за викенд.
Да ли овакве осцилације времена утичу на расположење као и на продуктивност људи открила је психолог Јована Стојковић.
- Промена времена дефинитивно утиче на психу човека. Чак 30 одсто популације је метеоропата. Можемо приметити да нам у последње време лако пада концентрација и да се осећамо расејано. То се догађа услед преласка из периода високих температура на овако лоше и тмурно време које заиста утиче на наше расположење - објашњава психолог Стојковић.
Биометеоролошка прогноза
Републички хидрометеоролошки завод Србије истиче да очекивана биометеоролошка ситуација данас може изазвати уобичајене тегобе код већине хронично оболелих и осетлјивих особа. Опрез се нарочто саветује болесницима са варирајућим крвним притиском и астматичарима. Реуматски болови су могући као метеоропатска реакција. Свим учесницима у саобраћају се препоручује повећана концентрација.
Ни у четвртак биометоролошка прогноза неће бити повољна, те се особама са срчаним и дисајним тегобама светује опрезност услед очекиваног утицаја биометеоролошке ситуације. Болови у мишићима, поспаност и главоболја су могући код метеоропата. Свим учесницима у саобраћају се препоручује појачана концентрација.
Неки проналазе везу између промене времена и њиховог физичког стања, али психолог сматра да на неким примерима можемо видети колико временски услови утичу на то како се осећамо.
- Промену времена најбоље видимо у саобраћају, јер возачи почињу да буду јако деконцентрисани. Осећа се главобоља и умор, а када се физички не осећамо добро не можемо бити лепо расположени - истакла је Јована Стојковић.
Деца и психички болесници најтеже подносе промену времена
Пораст, а потом пад температуре осећају људи свих животних доби, али у овом случају један узраст се истиче.
- Сада деца највише осећају промену, обично је то узраст две до три године. Код њих се та промена приказује у виду нервозе, раздражјивости и нестрпљења. Осећамо и ми одрасли, али не у толикој мери. Време утиче на старије особе, али више по питању здравствених тегоба - нагласила је Стојковић.
Психолог сматра да пад и пораст температуре другачије се рефлектује на расположење и понашање појединца, али да прелазак из зиме у пролеће највише осећају психотичне и депресивне особе.
- Када се суочавамо са падом температуре више желимо да дане проводимо у кући, пасивни смо и осећамо велики пад мотивације. Тмурним временом долази и до констатације појединаца да су депресивни. Наиме, прелазак зиме у пролеће често нарушава ментално здравље код особа које су психотичне и депресивне. Ово је јако важно, јер код психотичних људи се појачавају симптоми попут халуцинација, такође им долазе сумануте идеје у мисли и постају врло агресивни - сматра психолог.
Када обасја Сунце и температуре буду високе, покреће се и наша воља за радом.
- Често можемо да чујемо фразу: "Сунце ме је натерало да изађем из куће", то је јер витамин Д ради свој посао. Више температуре и лепо време покрећу више мотивације у нама, већа нам је воља за радом и кретањем, као и продуктивност - рекла је психолог Стојковић.
Одмор најважнији
Постоје начини како можемо да се изборимо са расположењем које доноси тмурно време, али психолог сматра да је кључна ствар у борби против промена да прихватимо себе.
- Ако нисмо продуктивни услед промене расположења не треба да критикујемо себе и тиме стварамо додатну тензију, али исто тако не смемо се препустити потпуно том осећању. Тада би било најбоље да угодимо себи. Нама као људским бићима је дозвољен пад енергије. Важно је да прихватимо како се стварно осећамо и да допустимо себи да се одморимо - саветује психолог.
Промена времена, нарочито пад температује утиче не само на наша осећања, већ и на мишљење о нама самима.
- Неретко умем да дам савет који гласи: "Тренутно лоше расположење нас не чини лошим човеком" и стојим иза тога. Сасвим је у реду некада бити непродуктиван, емотивно уморан као и немотивисан. Битно је да тада одморимо и вратимо се са више воље и жеље за даљим напредовањем - закључује психолог Јована Стојковић.