ПРОМЕЊЕНА ТЕРАПИЈА ЗА ЛЕЧЕЊЕ КОРОНЕ У СРБИЈИ! Откривено зашто се више не дају ВИТАМИНИ као саставни део лечења
Протокол за лечење корона вируса у Србији је измењен, док је о новим начлнима лечења говорила фармаколошкиња Љиљана Гојковић Букарица и том приликом изјавила када можемо да очекујемо крај пандемије
Протокол за лечење ковида-19 у Србији је промењен, а према речима фармаколошкиње и чланице Радне групе за израду протокола Љиљане Гојковић Букарице која је о томе говорила на "РТС"-у, сви лекари би требало да га се придржавају, Она је даље истакла шта је у њему избачено, шта додати, као и када можемо да очекујемо крај пандемије корона вируса.
Београђанин заражен ОМИКРОН СОЈЕМ детаљно описао све СИМПТОМЕ кроз које је прошао "Почело је само са знојењем"
ОВЕ ДВЕ МЕРЕ БИ МОГЛЕ ДА ЗАУСТАВЕ ШИРЕЊЕ ОМИКРОНА: Огласила се др Јовановић пред саму седницу Кризног штаба
ДЕТАЉИ ДРАМЕ НА КОПАОНИКУ! "Скијаш је био сав крвав, УДАРИО ЈЕ ГЛАВОМ У ЛЕДЕНИ БРЕГ"
Како је Гојковић Букарица објаснила, из протокола су избачене високе дозе витамина за које се показало да не помажу онолико колико се мислило, док је дошло до промене и када је употреба антибиотика у питању.
"Високе дозе витамина које су биле у протоколу, и пре тога што су биле препоруке СЗО, нису дале неке резултате. Показало се да је велики трошак људима да купују то у огромним количинама, а да је резултат скроман. Најгоре је да може да буде штетан. Високе дозе витамина це баш могу да штете, тако да се повећа киселост урина. Кад се то повећа, могу да се очекују нежељена дејства многих лекова, да се добије инфекција бактеријама које воле ту киселу средину", рекла је Гојковић Букарица.
У најновијој верзији протокола су, каже Љиљана разјашњене све дилеме које су до сада у јавности али и у медицинским круговима постојале, између осталог и та да не треба давати интравенски инфузије витамина це, или огромне дозе цинка и витамина де у првој фази благе болести.
"Најбоље ако то може да се надокнади у лимуновом соку. Најбоље је уносити два до три литра течност, па да то буде кроз чај, лимунаду", каже Љиљана Гојковић Букарица и поручила како је кокошја супа најбоља у тој првој фази болести, те да без три литра течности нема лечења.
Када можемо користити антибиотике?
Докторка је говорила и о антибиотицима и објаснила како ни њих не треба користити код куће у случају блажег облика болести, уколико пацијент нема високе леукоците или параметре бактеријске инфекције.
"А то скоро нико нема, сем неко ко је већ болестан, ко је изашао из болнице, па носи то у себи... Утврђено је да вирус корона уопште не прате бактеријске инфекције, само шест посто, док грип прате 50 посто. Ми смо мислили да ће то тако бити, зато су били антибиотици у првим протоколима", каже Гојковић Букарица.
Овом приликом Љиљана је детаљно објаснила и који од начина лечења је намењен којој групи, па је тако истакла да је за младе људе или старије али здраве, који имају благу клиничку слику, препоручљиво лечење од куће, уз доста течности, док сви који имају тежи облик болести морају да се јаве лекару, посебно уколико су већ на некој терапији или су недавно примали терапију, или уколико је реч о деци и трудницама, али и ако имају неки од фактора ризика који указују на то да су веће шансе да болест добије тежу форму - гојазност, дијабетес, кардиоваскуларна тешка обољења, аритмија, миокардитис, стентови, тумор.
Докторка додаје и да, ако је пацијент са тежим обољењем млађи од 18 година, неће моћи да прими неки од три антивирусна лека, већ ће морати да иде у ковид болницу где ће добити терапију у стерилним условима, док ће они који имају више од 18 година, а нису труднице и дојиље - немају факторе ризика, имају очувану јетру, немају гихт - узимати фавипиравир.
"Мушкарци кад узимају фавипиравир, када имају тежу форму, а то се види на основу анализе крви, кашља, високе температуре, морају да се штите од сексуалног односа сигурно две недеље, јер сви ти антивирусни лекови иду у сперматозоиде", посебно је истакла професорка о додала и да они који имају преко 60 година морају имати неки од фактора ризика да би примили молнупиравир - гојазност, дијабетес, тешко кардиоваскуларно обољење или астму, тумор у мировању.
"Чим је неко на антитуморској терапији, искључује се молнупиравир. Не сме да га узима и неко ко се лечи од ХИВ-а, хепатитиса.", рекла је фармаколошкиња и поновила да је у протоколу све детаљно објашњено, те да је најбоље лечити се на основу његових правила.
Професорка је на крају навела и када можемо да очекујемо крај пандемије те рекла да очекује да ће висок број новооболелих бити до краја фебруара, а да ће већ од 15. марта овај талас епидемије бити слабији.
"Логично би било да ће корона остати ту са нама, али да неће бити зла", закључила је докторка.