ШТА ЋЕ БИТИ СА СЛАВАМА ОВЕ ГОДИНЕ? Струка сагласна, неколико ствари мора се поштовати
Отежавајућа околност је то што сада хара делта сој
Ако на слави, а има их подоста наредних месеци, окупите у малој просторији 20-30 људи, велика је вероватноћа да ћете бар једном од гостију потписати одлазак у болницу, на респиратор, а могуће је чак и смрт, упозоравају лекари.
"БРОЈ ЗАРАЖЕНЕ ДЕЦЕ РАСТЕ ИЗ МИНУТА У МИНУТ" Драматично обраћање министра Лончара: Бројеви не падају
ЕВО ШТА ЋЕ БИТИ СА ЛЕКАРИМА АНТИВАКСЕРИМА! Донета одлука - огласио се министар здравља Лончар
"УМОРИЛИ СМО СЕ" Мајка преминула док је лежала поред сина у ковид болници - целе породице смештене у исту собу
С друге стране, сви се слажу да није реално очекивати од људи да одустају од слављења славе, те треба наћи неко оптимално решење, то јест прославу са мањим бројем гостију који би се смењивали, тако да ни у једном тренутку у просторији не буде више од петоро-шесторо.
Прошле године у ово време лекари су слали упозорења да се обележавање славе прилагоди ситуацији у којој корона дивља. Нажалост, не би се рекло да смо их послушали, с обзиром на то да је, примера ради, број мртвих од короне на дневном нивоу од октобра до децембра драстично повећан. Тако је 1. октобра само један пацијент преминуо, док је само два месеца касније, 15. децембра 2020, умрло 49 људи. Пет дана касније та бројка се попела на 54, а крајем месеца чак на 59.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба, овако је говорио прошлог октобра.
- Славе треба организовати, ту нема дилеме. Потребно је да сваки домаћин размисли како ће створити услове, како ће се безбедно одвијати то важно породично славље - поручио је Тиодоровић, и нагласио да сваки домаћин треба да крене од тога колика му је просторија где слави, колико гостију ту може да прими.
И у годинама пре пандемије короне број оболелих од грипа скакао је након највећих слава, попут Светог Николе, о чему је говорио др Предраг Кон.
Отежавајући фактор у односу на прошлу годину је и то што сада хара делта сој, који је много заразнији од вуханског и британског, који је касније био доминантан. Вирусолог Ана Банко прецизира да је делта сој изузетно опасан јер се лакше преноси, па је већи и број заражавања.
- На почетку се вухански сој могао пренети на једну или две особе, сада се делта варијанта коронавируса преноси с једног зараженог и на осам особа. Вирус преносе сви, па и вакцинисани, због чега су ови таласи већи него што смо могли да претпоставимо пре шест месеци. У малом простору остаје већа количина вируса која се преноси - упозорила је др Банко.
- Довољно је честитати славу, не морају се љубити гости и домаћини
- Организујте госте у неколико група у различитим терминима
- Пробајте да раздвојите госте, односно столице на којима седе, на максималну могућу удаљеност
- Уколико имате више просторија у стану, раздвојте госте и на тај начин
- Свећа, кандило и тамјан треба стално да горе јер емитују позитивне јоне и на неки начин стерилишу ваздух
- Немојте ићи на славу уколико имате макар и најмањи симптом (промукли сте, цури вам нос, боли вас глава...)