ХИТАН АПЕЛ ДОКТОРКЕ ЗДРАВКОВИЋ! Протекла ноћ најтежа до сада: У КБЦ "Бежанијска коса" 300 ковид пацијената
У КБЦ "Бежанијска коса" тренутно је смештено 300 ковид пацијената и попуњеност болничких капацитета је око 97 одсто. Директорка те здравствене установе, др Марија Здравковић, истиче да је протекла ноћ била врло тешка, најтежа до сада.
Докторка Марија Здравковић је навела да су током ноћи прегледали огроман број пацијената - њих 350.
ТЕШКА НОЋ У КОВИД АМБУЛАНТИ: У Новом Саду већина прегледаних позитивна на корону!
ТЕЛЕФОНСКЕ ЛИНИЈЕ ХИТНЕ ПОМОЋИ СЕ УСИЈАЛЕ: Дупло већи обим посла због повећаног броја заражених короном
ДА ЛИ СУ АНТИТЕЛА СПАС ЗА ЦЕЛО ДРУШТВО? Српска имунолошкиња открила шта је кључ борбе са корона вирусом
- То је за 120 процената више од броја који смо имали пре три недеље. Огроман број људи који имају тегобе, који су пи-си-ар позитивни и који долазе - рекла је Здравковићева.
Нагласила је да су нашли место за свакога коме је било потребно болничко лечење.
- Имали смо 35 пријема у ову установу и 56 пацијената смо тријажирали ка другим установама, јер ми имамо пријемно-тријажну амбуланту као што има и Инфективна клиника и КБЦ Земун - додала је докторка.
Навела је да у КБЦ Земун за сада има мање прегледа.
- Ми ћемо свакога прегледати. Молим пацијенте, знам да им је тешко, али морају имати стрпљења, јер ми смо непрекидно као у фабрици на траци. Нико не стаје, ради се 24 сата да бисмо сваког пацијента адекватно збринули и урадили све неопходне анализе, сва снимања и дали закључак и нашли му место за хоспитализацију ако је за хопситализацију или одредили термин када се ради контрола - навела је Здравковићева.
Каже да је у КБЦ Бежанијска коса на респиратору тренутно 12 пацијената.
- Они се боре за живот, односно ми се боримо за њихове животе заједно са њима и у овом тренутку имамо 18 пацијената који се налазе на посебним видовима вентилације - рекла је докторка.
Апел грађанима да се лекарима јаве на време
Нагласила је да је вероватно због великог броја инфицираних приметан огроман број људи са компликованим бронхопнеумонијама.
- То су билатералне пнеумоније које захватају цела плућа. Апелујемо још једном да се пацијенти јаве на време, да не чекају, јер уколико се јаве у тренутку када је 50 одсто плућа захваћено врло брзо, за три до четири дана они иду на огромне такозване скорове где је захваћеност плућа 90 процената и када су они витално угрожени и на корак до респиратора - објаснила је Здравковићева.
Када је реч о просечној старости пацијената чије се стање компликује и где су чести брзи преласци из стабилног стања у нестабилно, Здравковижева каже да су то људи од 55 до 65 година.
- Оно што ми увек кажемо пацијентима - ми их бодримо. Јако је битно да им говоримо да се што више труде да дишу, јер ако се имало опусте и успоре ту снагу дисања страшно се погоршавају анализе и оне иду ка респиратору - рекла је Здравковићева.
На питање где најчешће греше ковид позитивни пацијенти, Здравковићева каже да велики проблем имају када чланови породице доводе некога на преглед без маске.
- Онда један који долази на преглед у међувремену долазећи на преглед зарази другог члана. Посебан проблем смо јуче имали са пацијентом који је потпуно непромишљено кроз прозор давао свој инфицирани веш својој деци која су негативна. Наравно да је веш пацијената из болнице високо инфективан и да не може тек тако да се разноси и уноси у кућу, мора са посебном пажњом, а најбоље да се то уради у специјализованим сервисима - закључила је Здравковићева.