Први пут у Србији: Наши лекари извели прави подвиг, спасили живот дечаку (5) који је имао најтежу инфекцију срца
Српски лекари извели су прави подвиг и спасли живот петогодишњем дечаку из Тузле, који је на урођену срчану ману имао и најтежу инфекцију аортног залистка.
Доктори са Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић" у Београду, на челу са кардиохирургом др Иваном Диздаревићем, извели су врло компликовану Росову операцију, која је трајала пет сати, а дечак је сада свестан, комуникативан и добро.
Проф. др Владислав Вукомановић, директор Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић" каже да је петогодишњак из Тузле у петак стигао у Институт.
- Дечак је дошао са дијагнозом бактеријског ендокардитиса, то је најтежа инфекција срца, која је захватила аортни залистак и практично га потпуно уништила. Таква болест доводи до тешких системских поремећаја које носи инфекција, до склоности ка тромбоемболијским манифестацијама, ка шлогу, оштећењу мозга и других органа и органских система. Дошао је животно угрожен са знацима попуштања срца и тешке инфекције истовремено. Био је блед, орошен знојем, убрзаног дисања, слабијег пулса - објашњава проф. Вукомановић.
Лекари - проф. Вукомановић, др Саша Поповић и асист. др Сташа Красић урадили су најоптималнију, потребну дијагностику и клинички преглед, узели детаљну анамнезу да открију шта се и зашто десило.
- Урадили смо клинички преглед, ултразвук срца трансторакални и трансезофагелани и видели да је залистак инфициран инфективним материјалом који виси на њему и који је практично изјео два од три листића тог главног крвног суда - аорте. Поставили смо индикацију да се уради кардиохируршка интервенција, обавестили начелницу кардиохирургије проф. др Милу Стајевић и др Ивана Диздаревића, који су организовали нимало мало екипу - анестетичарке, перфузери, радиолози, медицинске сестре... - наводи проф. Вукомавић и додаје:
- Велики тим који је требало организовати у поноћ, у петак на суботу. Знали смо да морамо нешто да урадимо, али опције лечења нам нису ишле на руку. Поправка тешко оштећеног залистка не обећава много добар резултат. Замена тог залистка код детета тог узраста не долази у обзир и остала је још једна опција - тзв. Ровсова операција, која се иначе ради код деце који имају урођено проблематичан аортни залистак. А овај дечак је уместо три листића имао два. Међутим, оно што је имао као отежавајућу околност је инфективни материјал на тим залисцима. Радило се о примени Росове интервенције у најтежим могућим условима постојања парануларног апсцеса и тешке инфекције читавог организма и попуштања срца - истиче директор Института.
Росова интервенција, наводи проф. Вукомановић, подразумева да се аортни залистак, који не може успешно ни да се репарира, ни замени вештачким, практично замени залистком плућне артерије.
- Хирург мора плућну артерију практично да премести на место аорте, извади аортни залистак, а да леву и десну плућну артерију споји преко специјалног кондуита, са десном комором. Кондуит је тубуларни крвни суд од вештачког материјала којим се повезује десна комора и плућна артерија с одзиром на то да је залистак плућне артерије сада постао аортни залистак - наглашава професор и додаје:
- Операцију је извео др Иван Диздаревић са својим тимом, веома талентован и перспективан кардиохирург, авантгардан у смислу примене савремених педијатријских кардиохирируршких процедура, које се примењују у развијеном свету. Када је отворен грудни кош детета и када се извршила инспекција и погледао тај залистак, видели смо да ништа друго не може да помогне детету осим те Росове операције. Др Диздаревић се прихватио тог тешког и веома ризичног посла и заједно са проф. Милом Стајевић и екипом дете је оперисано. Операција је трајала пет сати, до пет ујутру, а дечак је преведено у одељење кардиохируршке интензивне неге и његово опоравак је био веома успешан у кратком периоду. Одвојен је од респиратора за 36 сати и данас је комуникативан, без апарата, нормално дише, пита за родитеље. Баш бајковита ситуација, тим пре што свака таква интервенција носи огроман ризик да се пацијентшлогира - објашњава проф. Вукомановић.
Асист. др Сташа Красић је урадила трансезофагеални ултразвук након операције, који је показао одличан резултат.
- Залистак, који је био потпуно уништен и замењен залистком плућне артерије функционише беспрекорно - истиче проф. Вукомановић и додаје:
- Могуће да ће бити потребна реинтервенција за пет до 10 година, јер тај вештачки крвни суд који повезује десну комору са плућном атеријом не расте заједно са дететом, тако да ће у неком тренутку бити потребно или да се прошири или замени већим.
Овај захват је први пут урађен у Институт од наших кардиохирурга, јер је једну интервенцију раније урадио инострани кардиохирург, али је у том случају била елективна (планирана) интервенција.
- Али, сада смо први пут у Србији извели Росову операцију под овим тешким условима - најтежом могућом инфекцијом залистка која не само да је напала листиће, већ је прстен за који су ти листићи прикачени, повезани, тако да је хируршки посао био додатно био отежан, јер инфекција већ продирала у зид аорте. У таквим условима, хируршка техника, постављање шавова и свега осталог је неупоредиво теже него код елективне Росове операције - закључује проф. Вукомановић.
Извор: Србија Данас/Курир