Први снег ће пасти раније него што се очекивало?! Завејаће широм Србије, детаљна временска прогноза открива каква нас зима чека: До 55 мразних дана пред нама
У Србији најхладнији периоди ове зиме биће крајем јануара или почетком фебруара, а имаћемо и од 30 до 55 мразних дана са минималном температуром ваздуха испод нуле.
Ова зима неће бити топла као претходна. Први снег у Београду пашће 23. новембра. Хладни таласи нас чекају крајем јануара и почетком фебруара, а имаћемо од пет до 15 ледених дана са максималним температурама испод нуле.
Проф. др Југослав Николић, дипломирани метеоролог и директор Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), каже за Курир да ће предстојећа зима бити за један степен топлија у односу на зимске сезоне из последњег тридесетогодишњег референтног климатолошког периода од 1991-2020.
- Обележиће је и просечна сума падавина са количином од 110 до 160 mm. Овакви прогностички параметри указују да наступајућа зима ипак неће бити топла као претходна када су превазиђени бројни температурни и остали рекорди, нарочито у другом периоду зиме, али да неће бити ни оштра попут зима из 70-тих и 80-тих година претходног века, које су већим делом имале негативну средњу температуру ваздуха - каже проф. др Николић наглашавајући да ће највећи ризик од таласа хладноће бити у последњој декади јануара и у првој декади фебруара.
Што се тиче мразних дана са минималном температуром ваздуха нижом од нуле током децембра, јануара и фебруара у већем делу Србије биће од 30 до 55, а на планинама од 60 до 75 дана.
- Очекује се од пет до 15 ледених дана са максималном температуром нижом од нуле, а на планинама од 25 до 40 ледених дана. Снег се прво очекује на планинама у првој половини новембра и просечан датум првог снега на Златибору је 4. новембар, а на подручју Сјенице 6. новембар, док се у нижим пределима ризик од појаве првог снега значајно повећава при крају наредног месеца и у првој половини децембра. На подручју Београда, средњи датум појаве првог снега је 23. новембар, а снежног покривача 3. децембар - наводи директор РХМЗ и подсећа да је први краткотрајни и пролазни снег већ забележен на највишим планинама у другој половини септембра.
Проф. др Николић најављује и да код нас највише снега могу да очекују брдско-планински предели југозападне, јужне и југоисточне Србије.
- Изгледи за зиму 2024/25.
- Очекује се од пет до 15 ледених дана са максималним температурама испод нуле
- На планинама биће од 25 до 40 ледених дана са температурама испод нуле
- Средња температура ваздуха биће у интервалу од један до четири степена у нижим пределима, а у планинским областима од -3 до нуле
- Биће се од 30 до 55 мразних дана са минималном температуром ваздуха испод нуле
- Први снег у Београду пашће 23. новембра, а формирање снежног покривача очекује се 3. децембра
- Највише снега биће у брдско-планинским пределима југозападне, јужне и југоисточне Србије
- Количина падавина биће од 110 до 160 mm у низијама, а у брдовито-планинским пределима од 170 mm до 220 mm
- У децембру и јануару очекује се мањи дефицит падавина за око пет mm
- Највише падавина код нас и у региону биће током фебруара уз просечно позитивно одступање од 5 до 15 mm
- Најмање дана са снежним покривачем биће у Војводини (мање од 15), а од 15 до 25 очекује се у крајевима јужно од Саве и Дунава, али то је и даље мањи број дана са снежним покривачем у односу на 70-те или 80-те године претходног века када су зиме биле далеко оштрије у нашим крајевима. Примера ради, просечан број дана са снежним покривачем у Београду је некада био 31, а у данашње време та бројка је готово преполовљена.
Према прогнози РХМЗ највећа вероватноћа за појаву јаког мраза је у последњој декади јануара и током прве декаде фебруара, када је и највећи ризик од таласа хладноће на нашим просторима.
Киша тек почетком новембра
Проф. др Николић каже да се наредних дана наставља период са хладним местимично магловитим јутрима и слабим приземним мразом, док се локално може очекивати и слаб мраз на два метра висине (интензитета од -2 до нула степени), углавном по котлинама брдско-планинског подручја, као и на југу и југоистоку Србије.
- Током дана биће мало до умерено облачно са сунцаним интервалима и уз нешто ниже температуре у односу на трецу декаду октобра које це се кретати од 13 до 18 °С у вецини места. Прво пролазно наоблачење с кишом могуће је очекивати између 5. и 8. новембра, али ће падавине генерално бити учесталије тек у другој декади месеца.
- Дуготрајни продори веома хладног ваздуха са јаким мразевима је све ређа појава у нашој земљи, пре свега захваљујући континуираном порасту температуре који је присутан у свим годишњим добима, чиме се последично утиче и на смањење броја мразних и ледених дана у Србији. Упркос благим зимама претходних година, било је и оних које су остале запамћене по таласима хладноће. Добри примери су јак мраз и снег фебруара 2012. године, али и јануара 2017. када су многе реке остале залеђене уз формиран лед дебљине неколико метара.
Србија Данас/Курир