ПТИЦЕ БЕЗ КОЈИХ ЋЕМО ОСТАТИ: Ове угрожене врсте нестају у Србији и то због ЧЕТИРИ ЈЕЗИВА РАЗЛОГА
Стручњаци кажу да је већина врста угрожена услед разних видова уништавања станишта од неконтролисане изградње туристичке или енергетске инфраструктуре, до експлоатације шума или интензивирања пољопривреде.
Петнаест врста птица већ је ишчезло у Србији, међу којима су рушевац, белоглава патка, мала дропља, црни стрвинар и источни трстењак, још неколико је критично угрожено укључујући и чувеног орла крсташа, велику дропљу и морског жалара.
Проценат угрожених врста птица у нашој земљи већи је од европског и светског просека, показује недавно објављена публикација "Црвена књига фауне Србије III - птице". Нажалост, за чак 15 регионално изумрлих врста сада је прекасно, док је за неколико врста остало још мало наде.
Стручњаци кажу да је већина врста угрожена услед разних видова уништавања станишта од неконтролисане изградње туристичке или енергетске инфраструктуре, до експлоатације шума или интензивирања пољопривреде. Ипак, неке од њих још су ловне врсте попут грлица, јаребица, препелица, јастреба и других, што значи да их угрожава легална експлоатација коју, нажалост, прате и масовни случајеви криволова.
- Већи проценат угрожених врста код нас у поређењу са Европом и светом делимично је последица чињенице да је вероватноћа ишчезавања малих локалних популација већа у односу на целокупне светске или европске популације. Поједностављено, иако многе врсте још дуго неће нестати са лица земље, шансе да ће ишчезнути у појединим регионима као што је Србија знатно су веће - објашњава Димитрије Радишић, један од аутора књиге, иначе са Департмана за биологију и екологију ПМФ-а у Новом Саду.
ОВА БОЛЕСТ КОСИ ЖЕНЕ У СРБИЈИ Вакцина постоји, али је до ње скоро НЕМОГУЋЕ ДОЋИ, стручњаци саветују како да се ЗАШТИТИТЕ
Пролазници апеловали ЗА ПОМОЋ: Погледајте где је један бескућник одлучио да осуши свој веш у ЦЕНТРУ БЕОГРАДА (ФОТО)
Недовољне физичке активности алармантно УПОЗОРАВАЈУ! Деца све мање разликују боје и звукове, неспретнија су и са слабијом моториком
Тим који је радио на "Црвеној књизи" имао је задатак да процени ризик од ишчезавања 352 поуздано забележене врсте птица. У Црвену листу укључено је 123 врста чија је популација која се у нашој земљи размножава и/или борави у току сеобе и зимовања угрожена, те 25 додатних врста које су угрожене у Европи или у свету.
Ризик није једнак за све врсте, па су угрожене птице Србије подељене у пет категорија - регионално ишчезле, критично угрожене, угрожене, рањиве и скоро угрожене. У највећој опасности су критично угрожене врсте - велика дропља, ражањ, ћурликовац, муљача, барска шљука, орао кликташ, орао крсташ, степски соко, цврчић тршчар, мала лисаста гуска, гуска глоговњача и црни орао.
За неке од критично угрожених врста постоји још сасвим мала нада да се у Србији гнезде (риђоврати гњурац, бела кања и риђа луња) или се код нас не гнезде сваке године што повећава ризик да ће ускоро сасвим нестати (морски жалар, црна и белокрила чигра). Нажалост, велики број врста из нижих категорија угрожености ускоро би могао да се нађе међу критично угроженим, попут сивог сокола чија популација опада великом брзином.
- Потребно је појачати примену закона на терену јер су многе врсте угрожене услед противзаконитог убијања, прикупљања јаја или младунаца. Са друге стране, неопходно је улагати у заштиту птица и у унапређење њихових станишта. Потребни су нам и строжи закони јер део угрожених врста су ловне врсте, а лов може бити фактор ризика чак и ако је контролисан и планиран - наставио је Радишић.
Неколико угрожених врста које се у Србији нагло опорављају као модроврана и белоглави суп су управо птице у чију се заштиту улаже много напора.
- Имамо дубоку моралну одговорност и обавезу да сачувамо угрожене врсте за будуће генерације. Кроз посматрање и очување птица градимо и однос према природи и животној средини. Не треба заборавити да су птице део нашег културног и историјског идентитета. Даље, свака врста има своје место у природи и на незамењив начин доприноси динамичној еколошкој равнотежи, а њихове "екосистемске услуге" лако су мерљиве - закључује саговорник.
Орнитолози из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије оценили су да у нашој земљи годишње буде убијено између 125.000 и 170.000 птица. Сваке године криволовци у Србији незаконито ухвате 8.000 до 10.000 живих птица певачица које заврше на црном тржишту у Србији и широм Европе. Само мали део птица буде откривен и враћен у природу. Драган Гмизић, новинар из Новог Сада и аутор награђиване емисије "Равница без птица" о лову на заштићене врсте животиња у Србији, сматра да је криволов најприземније задовољавање људских нагона чија је цена трајно уништавање не само једне животињске врсте, већ изузетног природног богатства.
Мислили сте да је ЦРВЕН КОНАЦ ПРОТИВ УРОКА, али ово је ИСТИНА: Када сазнате његово право значење, СКИНУЋЕТЕ га ОДМАХ
Ново правило за младе возаче: Пробна возачка од две до четири године, а све ће зависити од једне ствари
У сендвичима новац, наркотици, а они ништа о томе "не знају": Ево које све ИЗГОВОРЕ користе ШВЕРЦЕРИ када их ПОЛИЦИЈА УХВАТИ
- Према подацима Међународне унија за заштиту природе, Србија се убраја у један од шест европских центара биодиверзитета. Територија Републике Србије и даље није већа од 1 одсто територије европског континента, али овде живи - 51 одсто фауне риба, 67 одсто сисара, 74 одсто птица Европе. Овде се стално говори о великој Србији. Питам се - зар нам треба већа? Уосталом, како се односимо према богатству које имамо - каже Гмизић.
Његово искуство показује да се према природи односимо као према некаквом супермаркету из којег свако ко пожели може да узме дрво, рибе, гљиве, лековите траве, воће, дивљач или птицу. Организовани лов на препелице најбоље илуструје такав однос.
- Почетком августа почињу миграције ових птица са севера на југ Европе и Блиски исток. Миграциони пут води и преко Србије, у којој локалне ловно-туристичке организације позивају ловце из иностранства да дођу и масовно убијају ове птице. Иначе, четири евра кошта живот једне птице. Викенд ловни аранжмани од пар стотина евра представљају неодољив мамац за адвокате, зубаре, политичаре и остале припаднике италијанске, аустријске или немачке више средње класе - наставља Гмизић.
Донедавно постојала је организована илегална трговина убијеним птицама и јавност је имала прилику да се упозна са размерама те трговине приликом чувене афере "Балканска птица" из 2002.
БОНУС ВИДЕО: СТРАШНО! Камењем гађали панде у Зоолошком врту, јер им је било ДОСАДНО да их гледају док спавају (ВИДЕО)