Пуне руке посла за СПЕЦИЈАЛНУ ЈЕДИНИЦУ полиције: На помолу решавање афере несталих СРПСКИХ беба?
Држава се обавезала да обезбеди бесплатну ДНК анализу
Мешовита комисија која ће се бавити случајевима беба за које родитељи сумњају да су по рођењу нестале из породилишта званично је стартовала са радом прошле недеље, а 9. јула усвојиће пословник о раду.
Прочитајте и:
Члан Комисије коју чине представници државе и родитеља и председник Удружења за истину и правду о бебама Радиша Павловић изјавио је да ће прво бити формирана база података свих родитеља и деце за коју се сумња да су нестала.
- Инсистирамо да се у овој бази прикупи сва документација коју родитељи имају и све пријаве које су до сада подношене органима гоњења. Биће формирано пет центара преко којих ће радити комисија на терену и то у Новом Саду, Нишу, Београду, Крагујевцу и Крушевцу из ког је све и кренуло – каже Павловић.
Ту ће се, како се очекује, наћи и подаци из извештаја Анкетног одбора Скупштине, који се овим питањем бавио 2005. и 2006, односно две радне групе које су постојале између 2006. и 2010. године.
- Кад сви подаци буду сумирани, Комисија ће у сарадњи са специјалном јединицом МУП-а отварати случај по случај. Сви докази до којих се дође о евентуалним кривичним делима биће прослеђени Тужилаштву за организовани криминал – каже Павловић.
Око шест хиљада породица у Србији сумња да су њихова новорођенчад проглашена мртвим, а затим продавана или поклањана људима са политичким везама.
Најстарији случај потиче из 1959, а родитељи су Сава и Ружица Бабић из Инђије, крзнарски радници у пензији. Њихов син Никола је наводно нестао у београдској болници за недоношчад, да би несрећни родитељи 1996. године добили анонимни позив да им је дете заправо живо.
Сумњичави родитељи из целе Србије тврде да су њихови малишани одведени у Шведску, Данску, Норвешку, Француску, Америку...
Он додаје и да ће сваки члан комисије, према овом предлогу, имати право да са родитељима и сродницима истражује околности појединачних нестанака деце и о томе ће достављати извештај осталим члановима и Генералном секретаријату Владе.
Уколико се истраживањем дође до несталог детета, држава ће се обавезати да обезбеди бесплатну ДНК анализу.
- Верујемо да постоји озбиљна политичка воља да се "бејби афера" реши после толико година и да ћемо то и успети упркос противљењу појединих невладиних организација које инструишу несрећне родитеље да траже закон – каже Павловић.
Са њим се не слаже Београдска група родитеља која изражава сумњу у ефекте рада Комисије састављене од представника државе и родитеља.
- Није нам јасно како ће се те истраге водити, ни коме ће се подносити тужбе или жалбе. Зато се Комисијом не бавимо већ скупљамо потписе за петицију којом тражимо повлачење закона о несталим бебама из скупштинске процедуре и израду новог прописа – каже члан групе Горан Филиповић и додаје да до јесени очекују 30.000 потписа.