РАДИ И 20 САТИ ДНЕВНО: Имунолог Јанковић има важан савет за родитеље, али и опомињућу поруку
Потребно је посебно водити рачуна о онима који имају тешку клиничку слику.
Откако је нови корона вирус стигао у Србију, његов радни дан траје 20 сати. Сви, а посебно родитељи који имају малу децу, с нестрпљењем чекају да чују шта то има да им каже доктор Срђа Јанковић, имунолог у Универзитетској дечјој клиници "Тиршова". Иако лекар, с невероватном лакоћом сналази се пред телевизијским камерама, а сваки његов одговор о новом корона вирусу поткрепљен је аргументима. И Србија му верује.
СВЕ МЕРЕ КОЈЕ НАС ЧЕКАЈУ ОД СУТРА: Најдужи полицијски час и све остале забране које је донела Влада Србије
СТИГЛЕ СЛИКЕ СА ВМА: Погледајте шта су тамо урадили РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАЦИ! (ФОТО)
НОВА COVID 19 ЛАБОРАТОРИЈА ГОТОВА У РЕКОРДНОМ РОКУ: Апарати стижу из Кине, до 2.000 тестова дневно
Није му тешко да након напорног радног дана на Клиници одговори на свако новинарско питање, да гостује у ТВ и радио емисијама. Да родитељима објашњава како да на време препознају прве знаке корона вируса код деце, али и да их подучи како да без панике разговарају с децом о овој теми.
- Најбоље је искрено рећи деци како ствари стоје јер она одлично осећају неискреност и тако нешто би имало за исход губитак поверења. Најважније је пронаћи равнотежу између пружања увида у ствари какве јесу и потребе да се детету у исти мах пренесе и порука ведрине и оптимизма – саветује доктор Срђа, и свакодневно подсећа родитеље да ништа нису урадили ако одведу децу у парк и пусте их да се играју с другим малишанима.
Нико није у потпуности заштићен
Доктор Срђа Јанковић упозорава да нико није у потпуности заштићен од новог вируса, апелује на одговорност и потребу да се сви придржавају мера заштите, јер само тако из ове борбе, која је на велики испит ставила цео свет, можемо да изађемо као победници.
- Само ако не дамо вирусу да инфицира нову особу, он више неће постојати – поручује доктор Срђа Јанковић.
О самој болести каже да може да траје неко време с лакшим симптомима, али да је потребно водити рачуна о онима који имају тешку клиничку слику.
- Тешка слика се појављује и код млађих. Ређе, али је могуће! Зато је опасно разбуктавање епидемије, јер ћемо то виђати чешће ако оболи велики број особа. Важно је да сви знају да свако ко спречи контакт који преноси вирус потенцијално некоме је спасио живот – истиче доктор Јанковић и додаје да морамо да будемо спремни да ће свако од нас доћи у ситуацију да зна некога ко је заражен.
Не крије да га највише радује када види примере солидарности и људског духа, а растужује понашање оних који не схватају озбиљност ситуације.
- Много тога је доброг. Али, увек има и оних који нису схватили важност поштовања мера. Акценат некако увек склизне на њих, а ми желимо да сви схвате колико је ово важно.
Боље и полицијски час него да људи умиру масовније
Упитан шта мисли о увођењу забране кретања од 24 сата у Србији, доктор Срђа Јанковић није имао дилему:
- Одлука о забрани кретања 24 сата је одлука струке и која год била - струка ће стати иза ње, јер ће бити донета на основу знања да ли је потребна или није. Сигурно та мера има смисла ако је то начин да можемо да обезбедимо оно што је циљ - да прекинемо контакте, осим најнужнијих. Ако не можемо другачије, боље и полицијски час него да људи умиру масовније, па макар ушли у историју као највеће аутократе на свету.
Осим медицине, љубав му је и новинарство
Велико разумевање према новинарском послу доктор Срђа нема случајно, јер се и сам бави новинарством. Од 2006. године он је аутор и водитељ научне емисије „Соларис“ на програму Радио Београд 2, где својим слушаоцима објашњава како настају земљотреси, прича им о старењу имунског система и вирусним инфекцијама, представља им актуелности у научном новинарству…
Гости су му научници који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и људи разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини.
Осим тога, доктор Срђа активно учествује у популаризацији науке и промоцији научног погледа на свет кроз новинске чланке, ауторске текстове, предавања и разговоре, као и преводе одабраних научно-популарних или критичко-аналитичких дела.
Доктор Срђа Јанковић рођен је 1972. у Београду. Завршио је Пету београдску гимназију и Медицински факултет у Београду. Специјализацију из имунологије стекао је 2015, а докторску дисертацију под насловом "Значај експресије Вилмсовог туморског гена-1 код деце са акутном леукемијом" одбранио је на Медицинском факултету у Београду 2016. године. Његови сарадници за њега кажу да је сто одсто посвећен послу, да непрекидно учи и усавршава се. Има бескрајно стрпљење за своје мале пацијенте, а гледа и да охрабри и смири родитеље болесне деце.
Звање научног сарадника доктор Срђа Јанковић стекао је 2018. године. Од 2007. запослен у имунолошкој лабораторији Универзитетске дечје клинике у Тиршовој. Његова главна интересовања у научно-истраживачком раду обухватају примарне и секундарне имунодефицијенције, малигна обољења дечје доби, функционална испитивања имунског система, али и научно-филозофска разматрања еволуције живота на земљи и потенцијално другде у васиони.
Још два саветника министра Шарчевића заражена корона вирусом, смештени у болницу на Сајму
ЗУБАРИ МОГУ РАДИТИ У ТОКУ ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА: Али само под условом ако се буду придржавали ових правила
ЈУНАЦИ НАШЕГ ВРЕМЕНА: Близанци Милош и Марко на првој линији фронта против короне
Чувени српски доктор који је оживљавао мртве на ратишту, води битку против корона вируса
Радник у "Забели" заражен корона вирусом: Није имао контакт са осуђеницима